Výjimka pro práci přesčas končí, lékařů bude nedostatek

Radek Nohl Radek Nohl
10. 11. 2013 13:06
Doktoři budou moci pracovat osm hodin přesčas za týden. Nemocnice řeší, co dál.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nemocnice řeší po nedostatku peněz pro svůj chod další problém, který bude mít pravděpodobně od začátku příští roku vážný dopad i na pacienty.

Právě k 1. lednu 2014 totiž přestane platit výjimka v zákoníku práce, podle níž budou moci lékaři nově odpracovat maximálně osm hodin přesčas za týden.

Teď přitom řadu doktorů pracuje nad svou běžnou pracovní dobu i dvakrát tak delší dobu. Důvod je mimo jiné vyšší finanční ohodnocení. Pro řadu lékařů znamená práce přesčas třetinu nebo až polovinu celkové mzdy.

Situaci již začali řešit i ministři kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka. V řadě zdravotnických zařízení přitom v současné době hrozí, že nebudou mít od nového roku dostatek lékařů.

Aby nemuseli zákoník práce obcházet, budou muset podle doktorů i ředitelů nemocnice personálně posílit. Na což ale nemají dostatek peněz.

"V případě malé nemocnice, jakou je ta naše, je to velmi ožehavý a personálně náročně zpracovatelný zásah do organizování a poskytování péče pro pacienty na lůžku," řekla Aktuálně.cz ředitelka nymburské nemocnice Alice Opočenská.

"Především proto, že si nemůžeme při neznalosti výše budoucích plateb od pojišťoven dovolit nábor dostatečného počtu lékařů, kteří by bez omezení provozu ambulancí v dopoledních hodinách, zajistili směnnost na lůžkovém oddělení," dodala Opočenská.

Kde sehnat další lékaře?

Třeba v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v současné době pracuje podle chirurga Miloše Volemana zhruba 450 lékařů.

"Nyní by se mělo přijmout zhruba osmdesát doktorů, aby se neporušoval zákon a každý pracoval maximálně osm hodin přesčas za týden," uvedl Voleman, který je také místopředsedou lékařských odborů.

Podle lékařky kadaňské nemocnice Patricie Kotalíkové, která donedávna usedala ve sněmovně za TOP 09, se bude muset zavést ve zdravotnických zařízeních směnný provoz, podobně jako nyní u zdravotních sester.

"Na zajištění směnného provozu bude muset býti na každém oddělení více lékařů než dosud. Nevím, kde je vezmeme, když velká část nemocnic se potýká s nedostatkem lékařů," podotkla Kotalíková.

Problém chce řešit i ministr

Aby v českých zdravotnických zařízeních nenastaly po Novém roce vážné problémy, začali situaci řešit i zástupci ministerstva práce a sociálních věcí a také ministerstva zdravotnictví.

"Současný ministr Martin Holcát se touto otázkou chce ještě zabývat, řeší se v součinnosti s ministerstvem práce a sociálních věcí," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Podle ní se ale řada zařízení již na nový zákoník práce připravila.

Jenže  mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová Aktuálně.cz řekla, že se její úřad ministerstva zdravotnictví několikrát plat, zda nebude nutná právní úprava či odložení doby, kdy má tato výjimka skončit.

"Ministerstvo zdravotnictví opakovaně sdělilo, že během účinnosti citovaného ustanovení byla provedena potřebná opatření, a tudíž už prodloužení účinnosti ustanovení § 93a zákoníku práce nebude požadovat," podotkla Filipová.

Ředitelé čekají na novou výjimku

Mezi těmi zařízení, která se na změnu připravila, je třeba plzeňská fakultní nemocnice. Ta podle své ředitelky Jaroslavy Kunové přijala v posledních letech zhruba stovku nových lékařů. "Až na dvě menší kliniky se nás tento problém snad nedotkne," podotkla Kunová.

Také ve fakultní nemocnici Ostrava neočekávají výrazné komplikace. "Problematiku řešíme, a to buď změnou organizace práce, nebo větším čerpáním náhradního volna," uvedl ředitel nemocnice Svatopluk Němeček.

Další zdravotnická zařízení však přemýšlí, co dál. "Věříme v to, že se podaří týmu právníků velkých nemocnic vymyslet ještě nějaký jiný způsob řešení realizace nových legislativních požadavků, než by bylo zavedení směnnosti do práce lékařů," uvedla šéfka nymburské nemocnice Alice Opočenská.

A třeba vinohradská nemocnice podle svého mluvčí Lukáše Matýska bude řešit tento problém formou uzavírání dohod o pracovní činnosti a také částečně směnným provozem.

"Poskytování akutní zdravotní péče po Novém roce nebude v žádném případě ohroženo," dodal Matýsek.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy