Vyhoštěným Rusům nešlo o radar, ale o jádro

Domácí Domácí
7. 9. 2009 9:00
Oživovali dosud spící agenty, popisuje činnost agentů-diplomatů nejmenovaný zdroj
Foto: ČEZ

Praha - Dvojice ruských diplomatů, která byla nedávno vyhoštěni z Česka, nemusela odjet kvůli radaru, jak se spekulovalo, ale kvůli energetice.

Ve zpravodajských operacích, které agenti řídili, šlo především o zemní plyn a atomové elektrárny, napsala MF DNES s odvoláním na informace ekonomů, bezpečnostních expertů a diplomatů.

"Oživovali dosud spící agenty, zakládali rozsáhlé zpravodajské sítě včetně získávání lidí na zajímavých státních postech," popsal činnost agentů-diplomatů expert, jenž má o diplomatické roztržce informace.

O změně strategie ruských agentů podrobně píše i aktuální zpráva BIS. V ní stojí, že se špioni vrátili v Česku k metodám z éry SSSR a vyvíjejí tlak i na české politiky a jejich asistenty.

"V případě českých státních a politických struktur lze doložit setrvalý zájem ruských zpravodajských důstojníků operujících pod diplomatickým krytím o kontakty s českými politiky, zejména členy parlamentu, jejich asistenty a pracovníky oddělení zahraničních styků politických stran. Jedná se o dlouhodobý jev, jehož počátky lze vysledovat až do roku 1990," dočteme se ve zprávě.

Před rostoucí snahou agentů proniknout jen do národní ekonomiky a posilováním vlivu varují i Němci, Britové, Poláci či Francouzi.

"Moskva uvolnila v posledních letech astronomické částky, aby získala vliv v důležitých firmách či energetických projektech. Doma Rusům sice příliš nefungují, ale oni jsou v klidu. Vlastní nebo spoluvlastní podniky či plynárenské firmy na Západě. A ty jim šlapou jako hodinky," doplnil ho nejmenovaný diplomat.

V posledních týdnech se hovoří například o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Ruský gigant Lukoil pro změnu pokukuje po podílu v České rafinérské.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy