Výdaje na volby zatím strany omezovat nemusí. Sponzoři budou ale moci dát jen tři miliony ročně

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2016 13:25
Senátem neprošla novela volebních zákonů, které by politickým stranám a hnutím uložily limity na výši volebních výdajů nebo zavedly povinnost zřízení transparentních volebních účtů. Novela se tak vrací k přepracování do Sněmovny. Senátorům nevadila výše limitů, po poslancích ale požadují zpřesnit pravidla podpory volebních uskupení. Na středečním zasedání zároveň Senát přijal novelu, která povoluje politickým stranám získat od jednotlivce nebo firmy jako dar nejvýše tři miliony korun za rok. Platit má od přespříštího roku a podle předkladatelů zlepší dohled nad hospodařením stran.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Senátoři ve středu rozhodli o dvou novelách, která významně ovlivní hospodaření politických stran. Novela, která měla zavést pro strany a hnutí limity na volební výdaje, Senátem neprošla, schválena naopak byla ta, která stranám povoluje získat od jednotlivce nebo firmy maximálně třímilionový dar ročně.

V prvním případě senátorům nevadila výše limitů, i když ve středu k přijetí návrhu ODS na jejich snížení chyběly jen dva hlasy. Po poslancích ale požadují zpřesnit pravidla podpory volebních uskupení, kterou by jim poskytovali nekandidující jednotlivci, firmy nebo spolky. Pokud poslanci senátní úpravy neschválí, novela přijata nebude.

Návrh počítá s tím, že v případě voleb do Sněmovny bude moci každé kandidující uskupení za kampaň utratit maximálně 90 milionů korun. V případě krajských voleb má být limit stanoven na sedm milionů korun na kraj. Kandidáti na senátora by podle návrhu nesměli dát za kampaň více než 2,5 milionu korun. Padesátimilionový strop pro evropské volby by nadále měli dodržovat i kandidáti na prezidenta.

Zavedení limitů se nebude týkat komunálních voleb ani voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy, byť plní roli krajského zastupitelstva.

Novela počítá také s povinným zřízením transparentních volebních účtů a podřízením dohledu nad hospodařením stran novému nezávislému úřadu.

Třímilionový dar

Novela o politických stranách, která má platit od přespříštího roku, naopak Senátem prošla bez problémů. Nyní míří k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi. Pokud ji podepíše, politické strany budou moci dostat od jednotlivce nebo firmy jako dar nejvýše tři miliony korun za rok.

Norma stranám také vrátí výše státních příspěvků za poslance, senátory a za krajské a pražské zastupitele na úroveň před ekonomickou krizí. Za každého zákonodárce by měly strany brát opět 900 tisíc korun ročně místo nynějších 855 tisíc korun. Částka za krajského nebo pražského zastupitele by se vrátila z 237 500 na 250 tisíc korun.

Na hospodaření stran by měl podle novely dohlížet nový úřad se sídlem v Brně. Od sněmovního kontrolního výboru by taky převzal kontrolu stranických výročních finančních zpráv.

Strany budou muset mít podle předlohy transparentní bankovní účet pro příspěvky ze státního rozpočtu, příjmy z darů a jiných bezúplatných plnění a výdaje na prezentaci strany a hnutí a politického institutu, který budou moci nově zakládat. Úvěry si budou moci brát jen od registrovaných subjektů, tedy zejména od bank.

 

Právě se děje

Další zprávy