Začněte pořádně hospodařit a peněz budete mít dost, vzkázal lékařům ministr financí

Martin Ťopek Martin Ťopek
12. 4. 2016 18:15
Lékaři požadují do podfinancovaného zdravotnictví třicet miliard korun navíc. Ministr financí Andrej Babiš jim však místo peněz posílá vzkaz: když začnete pořádně hospodařit a přestanete nakupovat předražené přístroje, nebudete potřebovat další miliardy.
Podle České lékařské komory chybí ve zdravotnictví 30 miliard korun.
Podle České lékařské komory chybí ve zdravotnictví 30 miliard korun. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - "Ve zdravotnictví vidím obrovské rezervy a nejsem sám. Peníze tam jsou, je potřeba je najít a je potřeba motivovat managementy státních a krajských nemocnic tím stylem, že to, co ušetří, si mohou rozdělit do platů. Oni naopak žijí v domnění, že to, co prodělají, jim doplatí stát," uvedl Andrej Babiš.

Ve své kritice České lékařské komory (ČLK), která zdravotníky zastupuje, šel ministr financí ještě dál. Řekl, že se chová jako politická strana, která se snaží katastrofickými scénáři působit na lidi.

"Já jsem připraven s nimi jednat, mám argumenty, mám čísla, navíc OECD a další organizace poukazují na ty samé věci, co já. Ale ČLK, pravděpodobně v souvislosti s připravovanými krajskými volbami, chystá novou kampaň. Přitom to není politická strana a nepřináleží jí, aby tady strašila lidi," dodal Babiš.

Napsal proto otevřený dopis prezidentovi ČLK Milanu Kubkovi, ve kterém mu vyčítá politizaci jeho organizace a odmítá tvrzení, že by jediným problémem českého zdravotnictví bylo jeho podfinancování.

"Pokud nyní padají návrhy na zvýšení plateb za státní pojištěnce o deset miliard ročně, tedy opětovné razantní zvýšení podílu veřejných výdajů na zdravotnictví, jde takový návrh proti veškerým mezinárodním doporučením a vůbec nereflektuje ekonomickou realitu," píše Babiš v dopise.

Ministerstvo zdravotnictví však bylo jiného názoru a navýšení plateb za státní pojištěnce o zmíněných deset miliard schválilo. 

Prezident ČLK Milan Kubek navíc namítá, že s Babišovýni argumenty se dá směle polemizovat. Uvádí například srovnání českého podílu financí ve zdravotnictví na celkovém domácím produktu ve výši 7,1 procenta oproti jedenácti procentům v "bohatém" Německu. 

České zdravotnictví dotují lékaři a sestry

"Naše zdravotnictví je extrémně laciné. Léky a přístroje musíme nakupovat za světové ceny, sestry a lékaři jej proto musí dotovat svými nízkými platy, abychom byli na podobné úrovni jako v Německu a mohli léčit nejmodernějšími metodami," uvedl Kubek. 

Podle ministra financí však problémy zdravotnictví nelze řešit jen navyšováním plateb za státní pojištěnce. Upozornil na to, že v letech 2014 až 2015 dostalo zdravotnictví navíc 25 miliard korun, zatímco například školství jen čtyři miliardy. S letošním rokem pak navýšení činí 33 miliard korun, což znamená že celkem teče do nemocnic 300 miliard korun ročně. 

Babiš namísto toho proto lékařům a managementu nemocnic vzkazuje, že peněz je ve zdravotnictví dost, jen je potřeba lépe hospodařit. Otázkou však je, zdali by i při tom nejlepším možném hospodaření s penězi ve zdravotnictví zbylo dost na uspokojení lékařských požadavků.

"Já myslím, že ano. Ale další kroky jsou spíše na pana ministra zdravotnictví. Já se jen mohu ptát, proč jsou například různé úhrady za stejné věci? Je to stejně chaotické jako nákup přístrojů," řekl Babiš.

Farma Čapí hnízdo neměla dotaci vůbec dostat, bylo porušeno evropské právo, otázka je, kdo v celé věci pochybil, říká Lukáš Wagenknecht. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 12 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy