Výbor zaváhal, zda vydat poslance-bachaře policii

Martina Macková
16. 8. 2007 9:08
Poslanci čekají na dokumenty ze státního zastupitelství
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor se rozhodl požádat státní zastupitelství o spis komunistického poslance Josefa Vondrušky. Ten je podezřelý, že zneužil pravomoci veřejného činitele.

Vondruška pracoval za minulého režimu jako bachař a svědkové tvrdí, že týral vězně. Vondruška to odmítá.

Tvrdí naopak, že v inkriminované době, kdy měl spáchat trestný čin, v této věznici vůbec nepracoval.

Počkáme, až se vyjasní

"Jedno ze svědectví vyvrátily dokumenty, které nám ukázal," řekl Aktuálně.cz předseda výboru Miloslav Kala (ČSSD).

Výbor dnešní jednání o Vondruškovi přerušil. "Musíme počkat na to, jak státní zástupce vyřeší rozpory. Buď nedostatky odstraní a požádá nás o vydání poslance, nebo může celý proces zastavit a obviní svědka z křivé výpovědi. Vydání bychom ale měli vyhovět," míní Kala.

Podle něj se výbor nebude zabývat tím, zda je poslanec vinen, pouze tím, zda jsou splněny podmínky pro vydání. O tom bude rozhodovat celá sněmovna.

Vondruška je sám členem mandátového výboru, z části jednání byl dnes proto vyloučen.

Čekali, až budu poslanec

Vondruška říká, že obvinění je účelové. "Všechno je nepravdivé. Pravda je snad jen to, že jsem tam pracoval," řekl Aktuálně.cz dnes Vondruška. Podle něj za vším může být snaha zamezit mu hlasovat pro některé klíčové věci ve sněmovně.

"Poslance Sládka taky na jeden den zavřeli, když se hlasovalo o prezidentu Havlovi," uvádí příklad. 

"Proč si na mě nestěžovali hned kdysi ve věznici, kde byla schránka a dopisy šly bez cenzury hned k prokurátorovi? Čekali i dalších sedmnáct let od revoluce, asi na to, až budu poslanec," míní Vondruška, který je druhý rok ve Sněmovně.

Zvažuje také, že na obvinění bude reagovat žalobou pro pomluvu.

"Nejsem příznivcem soudních sporů, mám pocit, že bych svědkům v tomto případě spíš nahrál na smeč. Ale nařčením trpí i moje okolí a i kdyby bylo obvinění zrušeno, nikdo už nikdy neuvěří, že bylo vše v pořádku," řekl Vondruška.

Problém? Výpověď Hučína

Podle informací deníku Aktuálně.cz je problém s výpovědí svědka a antikomunisty Vladimíra Hučína, který byl vězněn v Minkovicích, kde Vondruška pracoval.

"Byl horší než ostatní bachaři. Rasoval zvlášť ty, co seděli za trestné činy proti socialistické republice," řekl Aktuálně.cz Vladimír Hučín, který si poslance pamatuje z dvou a půlletého žaláře. Za někdejší činy byl už rehabilitován.

Hučín trvá ale na své výpovědi. "Vondruška se ve věznici neobjevoval pravidelně, někdy tam nebyl třeba měsíc, možná byl někde na škole, na stáži, ale dění tam se stále zúčastňoval. Bydlel blízko věznice a s vedením byl velký kamarád. Byl nebezpečný," řekl dnes Hučín.

Podle historika Tomáše Bursíka, který studoval personální spis bývalého vězeňského dozorce Vondrušky, byl Vondruška aktivní "až horlivý" příslušník Sboru nápravné výchovy. Podnět k vyšetřování jeho působení v 70. a 80. letech podal loni v září bývalý disident a aktivista Petr Cibulka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy