Vrchní soud zamítl odvolání Heavy Machinery, firma je tak nadále v konkurzu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2021 18:17
Vrchní soud v Praze zamítl odvolání firmy Heavy Machinery Services proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Námitka, že soudce krajského soudu je podjatý, je podle Vrchního soudu nedůvodná, navíc věc nesnese odkladu. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Konkurs je tak pravomocný, řekl soudce Zdeněk Strnad.
Foto: Vítkovice Heavy Machinery

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy korun. Teď Heavy Machinery Services (HMS) dluží asi 1,1 miliardy korun, jak uvedla v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. HMS podala v červnu odvolání proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurs. Domáhala se toho, aby odvolací soud usnesení zrušil a věc znovu projednal jiný soudce než Zdeněk Strnad.

Vrchní soud v Praze vyhodnotil námitku podjatosti jako nedůvodnou. "Vzhledem k tomu, že schůze věřitelů byla připravena pečlivě a hlavním důvodem mělo být rozhodnutí o způsobu řešení úpadku, na jehož absenci mimochodem dlužník … poukazoval, bylo lze důvodně předpokládat, že věc bude v průběhu schůze věřitelů také rozhodnuta. … Soud přihlédl i k tomu, že se dle jeho názoru jedná nepochybně o věc, jež nesnese odkladu, neboť situace, kdy po delší dobu není rozhodnuto o způsobu řešení úpadku, je nejen v rozporu se zásadami insolvenčního řízení, ale není v zájmu věřitelů ani samotného dlužníka," uvedl v odůvodnění soudce Petr Vaňous.

Věřitelé HMS v červnu rozhodli, že firma už podruhé skončí v konkurzu. Věřitelé by tak mohli po letech dostat peníze za pohledávky. O řešení úpadku se muselo hlasovat poté, co Nejvyšší soud vrátil v zimě případ lounského výrobce vagonů na začátek, když zrušil původní verdikt o konkurzu.

Krajský soud v Českých Budějovicích v červenci souhlasil s návrhem správkyně, aby dostali zaplaceno zajištění věřitelé. Soud souhlasil i s tím, že správkyně dostane zálohu odměny 7,8 milionu Kč. Soud ale zakázal správkyni nakládat s penězi získanými z prodeje závodu, než bude pravomocné rozhodnutí o konkurzu.

Firma Gomanold by měla dostat 244,6 milionu korun a úroky od letošního 12. června, Všeobecná zdravotní pojišťovna 8,8 milionu, Česká správa sociálního zabezpečení 18,6 milionu, finanční úřad 18,8 milionu. Soud souhlasil i s odměnou poradenské společnosti Deloitte Advisory tři miliony Kč. Rozhodnutí krajského soudu o rozdělení výtěžku ale není pravomocné. Hýsková měla na účtech v červnu k dispozici asi 800 milionů korun.

Vagonka už nemá žádný provoz ani zaměstnance. Loni její areál koupila Traťová strojní společnost za 750,7 milionu korun. Správkyně závod prodala v insolvenčním řízení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy