Podnikání pořadatele demonstrací je napsané na jeho ženu. Ta je na podpoře

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
28. 9. 2022 8:00
Ladislav Vrabel znovu svolává do Prahy proruskou demonstraci a od příznivců na to vybírá příspěvky. Sám dluží tři miliony korun a tvrdí, že je nemajetný. Přesto podniká s trojicí firem. Insolvenční správce je chce prodat a umořit tak jeho dluhy. Vrabel ale argumentuje, že patří jen jeho srbské manželce. Ta od českého úřadu práce podle zjištění Aktuálně.cz pobírá podporu v nezaměstnanosti.
Ladislav Vrabel, jeden z organizátorů demonstrace na Václavském náměstí.
Ladislav Vrabel, jeden z organizátorů demonstrace na Václavském náměstí. | Foto: Aktuálně.cz, Radek Bartoníček

Už před týdnem měl Ladislav Vrabel u českobudějovického soudu vysvětlovat, co udělal s téměř milionem korun, který mu na podporu jeho demonstrací poslali jeho příznivci. Soudce tak reagoval na předchozí zjištění Aktuálně.cz. Úřadům totiž Vrabel slíbil, že veškeré své příjmy použije na úhradu svých třímilionových dluhů, což neudělal. Na Facebooku dokonce prodal motorku a avizoval, že si koupil novou. Pokouší se také zpeněžit pozemek za dva miliony.

Vrabel se ale nakonec z líčení omluvil. Argumentoval tím, že matka jeho srbské ženy Bojany Vurdelja musí v cizině podstoupit operaci a on u toho musí být. Podle posledních prohlášení se však chystá ze Srbska dorazit do Prahy na středeční demonstraci, kde se má opět protestovat proti vládě. Vrabelem svolané demonstrace se na začátku září účastnily desítky tisíc lidí, zněly projevy velebící Rusko i Vladimira Putina.

Insolvenční správce Martin Koubek se dál pokouší uspokojit Vrabelovy věřitele. Je mezi nimi i stát, protože Vrabel například dvacet let neplatí pojištění, z něhož stát lidem vyplácí důchody. Koubek tak soudu navrhl, že prodá podíly v trojici firem, prostřednictvím nichž Vrabel provozuje restaurace nebo stánek s občerstvením. Jsou napsané na jeho ženu, Vrabel je jednatelem.

Vrabel přitom ve vysílání pro své fanoušky na Facebooku přiznal, že majetek je napsaný na manželku proto, že by jinak šel na jeho dluhy. "Společnost patří manželce, nepatří mně. Protože mám insolvenci, tak mi ani patřit nemůže. To auto, kterým jezdíme, patří manželce. Ta motorka samozřejmě patří manželce. Nemůže patřit mně, protože kdyby mi patřila, tak by mi ji insolvenční správce sebral. To má úplně jasnou logiku," vysvětloval Vrabel a potvrdil, že se pokouší splácení svých dluhů vyhnout.

Na svém facebookovém profilu nabízí k pronájmu i pizzerii, kterou provozuje jedna z firem spoluvlastněných jeho ženou. A rozprodává i auta používaná k rozvozu pizzy.

S dary omylem zveřejnil i dávku od úřadu práce

Vurdelja sice podle obchodního rejstříku podniká s trojicí firem, z toho jedna je vedená ve Velké Británii. Zároveň se už před několika měsíci podle zdrojů Aktuálně.cz přihlásila v Česku na úřad práce a pobírá od státu podporu v nezaměstnanosti.

Úředníci se teď musí vypořádat i s tím, že Vrabel na soukromý účet své ženy vybral více než půl milionu korun od fanoušků na podporu demonstrací, jak už Aktuálně.cz popsalo. Pokud by peníze přišly přímo Vrabelovi, musel by je dát na splacení dluhů. Takto je ale v potížích jeho žena.

"V případě, že se jedná o příjmy Bojany Vurdelja, nemá tato dle mého názoru nárok na podporu v nezaměstnanosti a měla by jí být tato dávka odebrána, či za předmětné období její osobou vrácena," napsal úřadu práce insolvenční správce Koubek.

Když Vrabel zveřejnil seznam darů, které mu údajně lidé poslali, do tabulky omylem zahrnul i 13 tisíc korun od úřadu práce, které na účet jeho ženy také dorazily. Upozornil na to Deník N. Nyní je jasné, že peníze byly určené přímo pro Vurdelju, která se přihlásila na úřadu práce jako nezaměstnaná a bez vlastních příjmů.

Údajně nemajetná, ale platí manžela

Paradoxně však Vurdelja od září v jedné ze svých firem Originala CB zaměstnává manžela. Jako realitnímu makléři mu vyplácí 20 tisíc korun měsíčně plus provize z prodaných nemovitostí. Plyne to z pracovní smlouvy, kterou Vrabel soudu přeložil. Reportéři dohledali i webové stránky se seznamem domů v Srbsku a Vrabelovým telefonním číslem. 

Realitní stránky s telefonním číslem Vrabela nabízejí nemovitosti za miliony.
Realitní stránky s telefonním číslem Vrabela nabízejí nemovitosti za miliony. | Foto: www.investsmart.cz

Vrabel pro Aktuálně.cz už dříve tvrdil, že si vydělává prodejem realit Čechům v Srbsku. Žádné příjmy z toho ale doteď soudu nepřiznal a na splácení dluhů nedal.

Zda z firem má nějaké příjmy Vurdelja, která by tak neměla nárok na podporu, není možné zjistit. Společnosti totiž porušují zákon a nezveřejňují účetnictví. Za to jim hrozí až zrušení. Zmíněná trojice firem si zároveň od státu podle databáze projektu Hlídač státu vyžádala a získala covidovou podporu v celkové výši téměř 1,9 milionu korun. Jejich jednatel Vrabel v té době šířil o covidu dezinformace a tvrdil, že stát chystá "genocidu neočkovaných". 

Prodej firem, které jsou napsané na jeho ženu, se Vrabel snaží překazit. Tvrdí, že s ní uzavřel dohodu, podle které společnosti nespadají do společného jmění manželů. A nejde je tak na zaplacení jeho osobních dluhů využít. Podmínkou pro to ale je, aby byla taková smlouva vedená v registru notářské komory. Tam ji ale insolvenční správce nedohledal, a není tak platná.

"Česko je před kolapsem, kupte si nemovitost v Srbsku"

Vrabel mezitím dokončuje přípravy další demonstrace na Václavském náměstí. "Velmi pravděpodobně stojíme na pokraji třetí světové války a hospodářského kolapsu České republiky. V tuto chvíli nikdo nedokáže dohlédnout, jak moc se naší země dotkne válka rozpoutávající se na území Donbasu a Ukrajiny," straší své příznivce v e-mailu, který jim rozeslal. Aniž by uvedl, že válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko.

Zároveň se pokouší ve svých vystoupeních na sítích podpořit svůj nový realitní byznys. "Nabízíme lidem domy v Srbsku, Čechům, což bych vám doporučil zvážit a popřemýšlet nad tím vzhledem k tomu, co dneska řekl Vladimir Putin," upozorňoval v jednom z videí po projevu ruského prezidenta. Ten Západu adresoval varování, že Rusko je připravené použít jaderné zbraně.

Vrabel také tvrdě útočí na konkurenty, kteří by pořádali vlastní protivládní demonstrace s cílem získat politickou podporu či dary. Například na Hnutí PES, dříve Chcípl PES, za které v minulosti kandidoval. Nebo na SPD Tomia Okamury, který se od proruské demonstrace nakonec distancoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína informuje o dalším nejvyšším denním přírůstku nakažených koronavirem

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Média zároveň informují o protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech.

Čínské úřady o den dříve hlásily do té doby nejvyšších 35 183 nově prokázaných případů koronaviru za den, z nichž 3474 bylo symptomatických.

Čínští zdravotníci rovněž zaznamenali v sobotu jedno úmrtí v souvislosti s koronavirem. O den dříve neevidovali žádnou smrt v důsledku covidu-19, píše Reuters s tím, že počet úmrtí v zemi podle oficiálních údajů dosáhl počtu 5233.

Počet nakažených koronavirem v Číně v poslední době narůstá a úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance zpřísňují protikoronavirová opatření. Ta jsou poměrně velmi striktní a podnítila nespokojenost v zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy