Volební deník: Kalouska na triko? To nikdy, říká kampaň

Online zaznamenáváme střípky z předvolební kampaně
Foto: Aktuálně.cz

Volební deník - Kampaň před komunálními a senátními volbami nabírá na obrátkách. Sledujte s námi online, jak se politici snaží nalákat voliče:

16:30 - Kdo chce Kalouska na triko?

Prahu si beru na triko, holedbá se na billboardech Zdeněk Tůma, primátorský adept TOP 09 v Praze. Webem se teď začala šířit antikampaň, která se tímto heslem inspirovala. Web Bratři v triku spolu se stránkou na Facebooku ukazuje například Miroslava Kalouska s tričkem "I love obrana", čímž odkazuje na jeho angažmá na ministerstvu obrany v 90. letech.

Facebooková stránka pak umožňuje rozesílat přátelům trička s přeškrtnutou hlavou Kalouska a hesly jako "Nevolím lidovce v triku TOP 09". Weby jsou evidentně profesionálně zpracovány (doménu má registrovánu grafik Tomáš Bulva), ale jak zjistila MF DNES, největší političtí konkurenti ČSSD a ODS tvrdí, že si jejich vytvoření neobjednali.

Foto: www.bratri-v-triku.cz

13:10 - Pokud nás zvolíte, ušetříte

Politici se snaží voliče upoutat řadou způsobů. Třeba regulovaným nájemným. Například ve středočeské Příbrami nemají nárůst nájemného v plánu. Z radnice ale zní, že vše může být jinak, pokud přijde nové vedení. "Nemusíme tu být po volbách, každé zastupitelstvo a každá rada si mohou po volbách udělat co chtějí," upozorňuje starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD). "Samozřejmě bude záležet na prioritách nově zvolených zastupitelů," přitakává mu náměstek kladenského primátora Vojtěch Munzar (ODS).

Co je Volební deník?

Poslední dva týdny do voleb vám nabízíme online "pozdní sběr" drobných i větších zpráv z předvolební kampaně, psaný lehčím perem. Máte zajímavý tip, fotografie, videa? Napište nám!

12:50 - Podpoříme, postavíme, zařídíme. Pražští kandidáti slibují jednotně

Když se řekne "podpora turistiky", odpovídají kandidáti největších stran na pražského primátora jako jeden muž (či jedna žena). Praze podle nich chybí dlouhodobá koncepce v turistickém ruchu. Hlavní město má na podporu turismu dost peněz, ale používá je neefektivně, shodli se také na dnešním setkání se zástupci podnikatelů v cestovním ruchu Markéta Reedová (VV), Zdeněk Tůma (TOP 09), Bohuslav Svoboda (ODS) i Jiří Dienstbier mladší (ČSSD). A prodlužovat metro na Ruzyň je nesmysl, povede tam nadzemka, dodali svorně. Nezbývá než vyčkat, co budou říkat za čtyři roky.

11:55 - Vyměňte politiky se vrací, budeme zase kroužkovat?

Fenomén tzv. kroužkování, tedy ovlivňování pořadí kandidátů prostřednictvím preferenčních hlasů, zajímavě zamával s výsledky květnových voleb do sněmovny. Sdružení, která kroužkování propagovala, teď volají do boje i pro volby komunální a senátní. Aktivisté z Vymente politiky.cz, Zmenpolitiku.cz, Nasipolitici.cz a Kohovolit.eu dnes ohlásili, že spojí své síly. Vzhledem k odlišnému systému hlasování to ale v říjnových vlbách s kroužkováním pravděpodobně nebude tak žhavé. Jak jsme psali už před měsícem: Kroužkovací revoluci obecní volby neumožní

11:35 - Nejlepší tělocvična je příroda, říká sdružení z Prahy 10

Radikální léčbu sportem chce Praze 10 naordinovat sdružení Desítka pro domácí, které kandiduje v komunálních volbách. Svůj program staví na přežití fotbalových klubů Bohemians a Slavia v Praze 10, větší podpoře sportu a zároveň podpoře ekologie. "Nejlepší tělocvična je příroda, navíc otevřená stále a pro všechny," naznačuje sdružení v programu, jak tato témata skloubit. Do kampaně se zapojilo povedeným spotem s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Kdo neskáče, není Bohemák:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

11:20 - Pronajmu mobilní kancelář. Zn.: Nevýhodně

Těsně před volbami začínají na povrch vyplývat tu větší tu menší skandály. Tady je jeden z Prahy 5: Věci veřejné dnes podaly trestní oznámení na radu Prahy 5 kvůli údajně nevýhodnému pronájmu mobilní kanceláře na Andělu. Podle člena strany a kandidáta do zastupitelstva Jiřího Vejmelky je pronájem nesmyslý, protože radnice sídlí asi 100 metrů od Anděla. A co je ještě zajímavější, rada v červnu schválila výběrové řízení na další pronájem buňky na 60 měsíců, což má celkem vyjít na 5,4 milionu korun. Kdyby si buňku koupila, stálo by to podle Vejmelky jen asi 1,6 milionu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy