Volební deník: Kalouska na triko? To nikdy, říká kampaň

Michal Žák David Slížek, Michal Žák
30. 9. 2010 16:30
Online zaznamenáváme střípky z předvolební kampaně
Foto: Aktuálně.cz

Volební deník - Kampaň před komunálními a senátními volbami nabírá na obrátkách. Sledujte s námi online, jak se politici snaží nalákat voliče:

16:30 - Kdo chce Kalouska na triko?

Prahu si beru na triko, holedbá se na billboardech Zdeněk Tůma, primátorský adept TOP 09 v Praze. Webem se teď začala šířit antikampaň, která se tímto heslem inspirovala. Web Bratři v triku spolu se stránkou na Facebooku ukazuje například Miroslava Kalouska s tričkem "I love obrana", čímž odkazuje na jeho angažmá na ministerstvu obrany v 90. letech.

Facebooková stránka pak umožňuje rozesílat přátelům trička s přeškrtnutou hlavou Kalouska a hesly jako "Nevolím lidovce v triku TOP 09". Weby jsou evidentně profesionálně zpracovány (doménu má registrovánu grafik Tomáš Bulva), ale jak zjistila MF DNES, největší političtí konkurenti ČSSD a ODS tvrdí, že si jejich vytvoření neobjednali.

Foto: www.bratri-v-triku.cz

13:10 - Pokud nás zvolíte, ušetříte

Politici se snaží voliče upoutat řadou způsobů. Třeba regulovaným nájemným. Například ve středočeské Příbrami nemají nárůst nájemného v plánu. Z radnice ale zní, že vše může být jinak, pokud přijde nové vedení. "Nemusíme tu být po volbách, každé zastupitelstvo a každá rada si mohou po volbách udělat co chtějí," upozorňuje starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD). "Samozřejmě bude záležet na prioritách nově zvolených zastupitelů," přitakává mu náměstek kladenského primátora Vojtěch Munzar (ODS).

Co je Volební deník?

Poslední dva týdny do voleb vám nabízíme online "pozdní sběr" drobných i větších zpráv z předvolební kampaně, psaný lehčím perem. Máte zajímavý tip, fotografie, videa? Napište nám!

12:50 - Podpoříme, postavíme, zařídíme. Pražští kandidáti slibují jednotně

Když se řekne "podpora turistiky", odpovídají kandidáti největších stran na pražského primátora jako jeden muž (či jedna žena). Praze podle nich chybí dlouhodobá koncepce v turistickém ruchu. Hlavní město má na podporu turismu dost peněz, ale používá je neefektivně, shodli se také na dnešním setkání se zástupci podnikatelů v cestovním ruchu Markéta Reedová (VV), Zdeněk Tůma (TOP 09), Bohuslav Svoboda (ODS) i Jiří Dienstbier mladší (ČSSD). A prodlužovat metro na Ruzyň je nesmysl, povede tam nadzemka, dodali svorně. Nezbývá než vyčkat, co budou říkat za čtyři roky.

11:55 - Vyměňte politiky se vrací, budeme zase kroužkovat?

Fenomén tzv. kroužkování, tedy ovlivňování pořadí kandidátů prostřednictvím preferenčních hlasů, zajímavě zamával s výsledky květnových voleb do sněmovny. Sdružení, která kroužkování propagovala, teď volají do boje i pro volby komunální a senátní. Aktivisté z Vymente politiky.cz, Zmenpolitiku.cz, Nasipolitici.cz a Kohovolit.eu dnes ohlásili, že spojí své síly. Vzhledem k odlišnému systému hlasování to ale v říjnových vlbách s kroužkováním pravděpodobně nebude tak žhavé. Jak jsme psali už před měsícem: Kroužkovací revoluci obecní volby neumožní

11:35 - Nejlepší tělocvična je příroda, říká sdružení z Prahy 10

Radikální léčbu sportem chce Praze 10 naordinovat sdružení Desítka pro domácí, které kandiduje v komunálních volbách. Svůj program staví na přežití fotbalových klubů Bohemians a Slavia v Praze 10, větší podpoře sportu a zároveň podpoře ekologie. "Nejlepší tělocvična je příroda, navíc otevřená stále a pro všechny," naznačuje sdružení v programu, jak tato témata skloubit. Do kampaně se zapojilo povedeným spotem s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Kdo neskáče, není Bohemák:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

11:20 - Pronajmu mobilní kancelář. Zn.: Nevýhodně

Těsně před volbami začínají na povrch vyplývat tu větší tu menší skandály. Tady je jeden z Prahy 5: Věci veřejné dnes podaly trestní oznámení na radu Prahy 5 kvůli údajně nevýhodnému pronájmu mobilní kanceláře na Andělu. Podle člena strany a kandidáta do zastupitelstva Jiřího Vejmelky je pronájem nesmyslý, protože radnice sídlí asi 100 metrů od Anděla. A co je ještě zajímavější, rada v červnu schválila výběrové řízení na další pronájem buňky na 60 měsíců, což má celkem vyjít na 5,4 milionu korun. Kdyby si buňku koupila, stálo by to podle Vejmelky jen asi 1,6 milionu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy