Volební deník: Kalouska na triko? To nikdy, říká kampaň

Michal Žák David Slížek, Michal Žák
30. 9. 2010 16:30
Online zaznamenáváme střípky z předvolební kampaně
Foto: Aktuálně.cz

Volební deník - Kampaň před komunálními a senátními volbami nabírá na obrátkách. Sledujte s námi online, jak se politici snaží nalákat voliče:

16:30 - Kdo chce Kalouska na triko?

Prahu si beru na triko, holedbá se na billboardech Zdeněk Tůma, primátorský adept TOP 09 v Praze. Webem se teď začala šířit antikampaň, která se tímto heslem inspirovala. Web Bratři v triku spolu se stránkou na Facebooku ukazuje například Miroslava Kalouska s tričkem "I love obrana", čímž odkazuje na jeho angažmá na ministerstvu obrany v 90. letech.

Facebooková stránka pak umožňuje rozesílat přátelům trička s přeškrtnutou hlavou Kalouska a hesly jako "Nevolím lidovce v triku TOP 09". Weby jsou evidentně profesionálně zpracovány (doménu má registrovánu grafik Tomáš Bulva), ale jak zjistila MF DNES, největší političtí konkurenti ČSSD a ODS tvrdí, že si jejich vytvoření neobjednali.

Foto: www.bratri-v-triku.cz

13:10 - Pokud nás zvolíte, ušetříte

Politici se snaží voliče upoutat řadou způsobů. Třeba regulovaným nájemným. Například ve středočeské Příbrami nemají nárůst nájemného v plánu. Z radnice ale zní, že vše může být jinak, pokud přijde nové vedení. "Nemusíme tu být po volbách, každé zastupitelstvo a každá rada si mohou po volbách udělat co chtějí," upozorňuje starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD). "Samozřejmě bude záležet na prioritách nově zvolených zastupitelů," přitakává mu náměstek kladenského primátora Vojtěch Munzar (ODS).

Co je Volební deník?

Poslední dva týdny do voleb vám nabízíme online "pozdní sběr" drobných i větších zpráv z předvolební kampaně, psaný lehčím perem. Máte zajímavý tip, fotografie, videa? Napište nám!

12:50 - Podpoříme, postavíme, zařídíme. Pražští kandidáti slibují jednotně

Když se řekne "podpora turistiky", odpovídají kandidáti největších stran na pražského primátora jako jeden muž (či jedna žena). Praze podle nich chybí dlouhodobá koncepce v turistickém ruchu. Hlavní město má na podporu turismu dost peněz, ale používá je neefektivně, shodli se také na dnešním setkání se zástupci podnikatelů v cestovním ruchu Markéta Reedová (VV), Zdeněk Tůma (TOP 09), Bohuslav Svoboda (ODS) i Jiří Dienstbier mladší (ČSSD). A prodlužovat metro na Ruzyň je nesmysl, povede tam nadzemka, dodali svorně. Nezbývá než vyčkat, co budou říkat za čtyři roky.

11:55 - Vyměňte politiky se vrací, budeme zase kroužkovat?

Fenomén tzv. kroužkování, tedy ovlivňování pořadí kandidátů prostřednictvím preferenčních hlasů, zajímavě zamával s výsledky květnových voleb do sněmovny. Sdružení, která kroužkování propagovala, teď volají do boje i pro volby komunální a senátní. Aktivisté z Vymente politiky.cz, Zmenpolitiku.cz, Nasipolitici.cz a Kohovolit.eu dnes ohlásili, že spojí své síly. Vzhledem k odlišnému systému hlasování to ale v říjnových vlbách s kroužkováním pravděpodobně nebude tak žhavé. Jak jsme psali už před měsícem: Kroužkovací revoluci obecní volby neumožní

11:35 - Nejlepší tělocvična je příroda, říká sdružení z Prahy 10

Radikální léčbu sportem chce Praze 10 naordinovat sdružení Desítka pro domácí, které kandiduje v komunálních volbách. Svůj program staví na přežití fotbalových klubů Bohemians a Slavia v Praze 10, větší podpoře sportu a zároveň podpoře ekologie. "Nejlepší tělocvična je příroda, navíc otevřená stále a pro všechny," naznačuje sdružení v programu, jak tato témata skloubit. Do kampaně se zapojilo povedeným spotem s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Kdo neskáče, není Bohemák:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

11:20 - Pronajmu mobilní kancelář. Zn.: Nevýhodně

Těsně před volbami začínají na povrch vyplývat tu větší tu menší skandály. Tady je jeden z Prahy 5: Věci veřejné dnes podaly trestní oznámení na radu Prahy 5 kvůli údajně nevýhodnému pronájmu mobilní kanceláře na Andělu. Podle člena strany a kandidáta do zastupitelstva Jiřího Vejmelky je pronájem nesmyslý, protože radnice sídlí asi 100 metrů od Anděla. A co je ještě zajímavější, rada v červnu schválila výběrové řízení na další pronájem buňky na 60 měsíců, což má celkem vyjít na 5,4 milionu korun. Kdyby si buňku koupila, stálo by to podle Vejmelky jen asi 1,6 milionu.

 

Právě se děje

teď

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy