Volební deník: Je Rath chameleon? A kdo je straka?

Adam Junek
18. 4. 2010 16:45
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

David Rath píše rád
David Rath píše rád | Foto: Aktuálně.cz

Co se stalo v kampani v neděli 18. dubna 2010

Z dnešního vydání: Neomluvitelný omluvený Brusel*** Doktor Chameleon versus bakalář Straka*** Pod Vlčkem se kýve kandidátka

Naprosto, naprosto neomluvitelný Brusel

Politický život se jakoby o víkendu zastavil. Logicky. Evropa a zejména Polsko se zahalily do smutku. Odehrávaly se totiž smuteční obřady a poslední rozloučení s tragicky zesnulým prezidentským párem sousední republiky. Navíc je celá Evropa ochromena sopečným prachem, který ostatně zasáhl i do pohřbu. Řada státníků muselo kvůli tomu svou účast na obřadu zrušit.

Český prezident Václav Klaus, který vyrazil do Krakova vlakem a následně vozem, nevynechal ani tuto příležitost, aby si rýpnul do svého nepřítele číslo jedna - Bruselu. "Je pochopitelné, že se sem nedostane kanadský premiér nebo guvernér Austrálie, ale že nepřijel nikdo z Bruselu je neomluvitelné," řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Jsem doktor, pane bakaláři, rýpal Rath

Pořádnou show připravila svým divákům televize Prima. V jejím diskuzním pořadu se utkal středočeský hejtman David Rath (ČSSD) s náměstkem ministryně zdravotnictví Markem Šnajdrem (ODS). A vzájemná nenávist z obou pánů jen tryskala. Obviňovali se ze zkreslování faktů a častovali se někdy až úsměvnými urážkami.

Rath totiž připravuje knihu o pravicových politicích, kde podle něj není možno "opomenout úřadujícího ministra zdravotnictví", tedy Šnajdra, který údajně má příliš velký vliv na náměstka. Ten zase připravil billboardy a internetové stránky, kde označuje Ratha za chameleona, protože "jsou lidé, kteří kvůli politické funkci dokážou popřít sami sebe a otočit o 180 stupňů".

Ratha tento příměr zjevně nepobavil a kontroval poznámkou, že Šnajdr je straka zlodějka. Připomněl jeho dávné obvinění ze zneužití pravomocí veřejného činitele, přestože ho soud později očistil.

David Rath po celou dobu televizní debaty oslovoval Marka Šnajdra "pane bakaláři". "Buďte slušný, když mě taky oslovíte titulem, já se nebudu zlobit. Jsem doktor medicíny," popichoval dál.

V debatě nakonec skutečně došlo i na zdravotnictví. Ani jeden z pánů však nic nového nepředstavil.

Vlčku dej důkaz

Aféra s dotacemi a půjčkami začíná otřásat kariérou současného šéfa sněmovny Miloslava Vlčka. Ministr vnitra Martin Pecina mu přes televizi vzkázal, že jestli aféru nevysvětlí, neměl by jít za sociální demokraty do voleb.

"Jestli nepředloží důkazy, měl by z kandidátky zmizet," řekl Pecina a lídr pražské kandidátky ČSSD Martin Pecina.

V čem je problém Miloslava Vlčka?

Nejprve vyšlo najevo, že v dolní komoře Parlamentu lobboval za dotaci pro svého podivného poradce. A nyní přišel deník Mladá fronta Dnes se zjištěním, že Vlčka žaluje jeho bývalý asistent a prostějovský právník Zdeněk Klapka.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

 

Právě se děje

před 15 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy