Volební deník: Je Rath chameleon? A kdo je straka?

Adam Junek
18. 4. 2010 16:45
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

David Rath píše rád
David Rath píše rád | Foto: Aktuálně.cz

Co se stalo v kampani v neděli 18. dubna 2010

Z dnešního vydání: Neomluvitelný omluvený Brusel*** Doktor Chameleon versus bakalář Straka*** Pod Vlčkem se kýve kandidátka

Naprosto, naprosto neomluvitelný Brusel

Politický život se jakoby o víkendu zastavil. Logicky. Evropa a zejména Polsko se zahalily do smutku. Odehrávaly se totiž smuteční obřady a poslední rozloučení s tragicky zesnulým prezidentským párem sousední republiky. Navíc je celá Evropa ochromena sopečným prachem, který ostatně zasáhl i do pohřbu. Řada státníků muselo kvůli tomu svou účast na obřadu zrušit.

Český prezident Václav Klaus, který vyrazil do Krakova vlakem a následně vozem, nevynechal ani tuto příležitost, aby si rýpnul do svého nepřítele číslo jedna - Bruselu. "Je pochopitelné, že se sem nedostane kanadský premiér nebo guvernér Austrálie, ale že nepřijel nikdo z Bruselu je neomluvitelné," řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Jsem doktor, pane bakaláři, rýpal Rath

Pořádnou show připravila svým divákům televize Prima. V jejím diskuzním pořadu se utkal středočeský hejtman David Rath (ČSSD) s náměstkem ministryně zdravotnictví Markem Šnajdrem (ODS). A vzájemná nenávist z obou pánů jen tryskala. Obviňovali se ze zkreslování faktů a častovali se někdy až úsměvnými urážkami.

Rath totiž připravuje knihu o pravicových politicích, kde podle něj není možno "opomenout úřadujícího ministra zdravotnictví", tedy Šnajdra, který údajně má příliš velký vliv na náměstka. Ten zase připravil billboardy a internetové stránky, kde označuje Ratha za chameleona, protože "jsou lidé, kteří kvůli politické funkci dokážou popřít sami sebe a otočit o 180 stupňů".

Ratha tento příměr zjevně nepobavil a kontroval poznámkou, že Šnajdr je straka zlodějka. Připomněl jeho dávné obvinění ze zneužití pravomocí veřejného činitele, přestože ho soud později očistil.

David Rath po celou dobu televizní debaty oslovoval Marka Šnajdra "pane bakaláři". "Buďte slušný, když mě taky oslovíte titulem, já se nebudu zlobit. Jsem doktor medicíny," popichoval dál.

V debatě nakonec skutečně došlo i na zdravotnictví. Ani jeden z pánů však nic nového nepředstavil.

Vlčku dej důkaz

Aféra s dotacemi a půjčkami začíná otřásat kariérou současného šéfa sněmovny Miloslava Vlčka. Ministr vnitra Martin Pecina mu přes televizi vzkázal, že jestli aféru nevysvětlí, neměl by jít za sociální demokraty do voleb.

"Jestli nepředloží důkazy, měl by z kandidátky zmizet," řekl Pecina a lídr pražské kandidátky ČSSD Martin Pecina.

V čem je problém Miloslava Vlčka?

Nejprve vyšlo najevo, že v dolní komoře Parlamentu lobboval za dotaci pro svého podivného poradce. A nyní přišel deník Mladá fronta Dnes se zjištěním, že Vlčka žaluje jeho bývalý asistent a prostějovský právník Zdeněk Klapka.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

 

Právě se děje

před 17 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy