Volební deník: Je Rath chameleon? A kdo je straka?

Adam Junek
18. 4. 2010 16:45
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

David Rath píše rád
David Rath píše rád | Foto: Aktuálně.cz

Co se stalo v kampani v neděli 18. dubna 2010

Z dnešního vydání: Neomluvitelný omluvený Brusel*** Doktor Chameleon versus bakalář Straka*** Pod Vlčkem se kýve kandidátka

Naprosto, naprosto neomluvitelný Brusel

Politický život se jakoby o víkendu zastavil. Logicky. Evropa a zejména Polsko se zahalily do smutku. Odehrávaly se totiž smuteční obřady a poslední rozloučení s tragicky zesnulým prezidentským párem sousední republiky. Navíc je celá Evropa ochromena sopečným prachem, který ostatně zasáhl i do pohřbu. Řada státníků muselo kvůli tomu svou účast na obřadu zrušit.

Český prezident Václav Klaus, který vyrazil do Krakova vlakem a následně vozem, nevynechal ani tuto příležitost, aby si rýpnul do svého nepřítele číslo jedna - Bruselu. "Je pochopitelné, že se sem nedostane kanadský premiér nebo guvernér Austrálie, ale že nepřijel nikdo z Bruselu je neomluvitelné," řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Jsem doktor, pane bakaláři, rýpal Rath

Pořádnou show připravila svým divákům televize Prima. V jejím diskuzním pořadu se utkal středočeský hejtman David Rath (ČSSD) s náměstkem ministryně zdravotnictví Markem Šnajdrem (ODS). A vzájemná nenávist z obou pánů jen tryskala. Obviňovali se ze zkreslování faktů a častovali se někdy až úsměvnými urážkami.

Rath totiž připravuje knihu o pravicových politicích, kde podle něj není možno "opomenout úřadujícího ministra zdravotnictví", tedy Šnajdra, který údajně má příliš velký vliv na náměstka. Ten zase připravil billboardy a internetové stránky, kde označuje Ratha za chameleona, protože "jsou lidé, kteří kvůli politické funkci dokážou popřít sami sebe a otočit o 180 stupňů".

Ratha tento příměr zjevně nepobavil a kontroval poznámkou, že Šnajdr je straka zlodějka. Připomněl jeho dávné obvinění ze zneužití pravomocí veřejného činitele, přestože ho soud později očistil.

David Rath po celou dobu televizní debaty oslovoval Marka Šnajdra "pane bakaláři". "Buďte slušný, když mě taky oslovíte titulem, já se nebudu zlobit. Jsem doktor medicíny," popichoval dál.

V debatě nakonec skutečně došlo i na zdravotnictví. Ani jeden z pánů však nic nového nepředstavil.

Vlčku dej důkaz

Aféra s dotacemi a půjčkami začíná otřásat kariérou současného šéfa sněmovny Miloslava Vlčka. Ministr vnitra Martin Pecina mu přes televizi vzkázal, že jestli aféru nevysvětlí, neměl by jít za sociální demokraty do voleb.

"Jestli nepředloží důkazy, měl by z kandidátky zmizet," řekl Pecina a lídr pražské kandidátky ČSSD Martin Pecina.

V čem je problém Miloslava Vlčka?

Nejprve vyšlo najevo, že v dolní komoře Parlamentu lobboval za dotaci pro svého podivného poradce. A nyní přišel deník Mladá fronta Dnes se zjištěním, že Vlčka žaluje jeho bývalý asistent a prostějovský právník Zdeněk Klapka.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy