ODS v Praze začala kampaň heslem Němcová na premiérku

ČTK ČTK
1. 10. 2013 15:52
Voliče vyzvala ke kroužkování kandidátů, vymezila se také proti novým stranám
Miroslava Němcová.
Miroslava Němcová. | Foto: Reuters

Praha - Pražská ODS zahájila kampaň v hlavním městě s heslem Miroslava Němcová na premiérku. Voliče vyzvala ke kroužkování kandidátů. Vymezila se také proti novým stranám, které letos do sněmovny kandidují, i proti prezidentovi Miloši Zemanovi.

Strana se přihlásila ke spoluodpovědnosti za současný stav politiky. Na oficiálním zahájení kampaně to dnes řekli jednička kandidátky Miroslava Němcová a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda, který je na druhém místě.

Pražská ODS se rozhodla svou kampaň postavit na tváři Němcové a představit ji jako kandidátku na premiérku. Celostátní kampaň občanských demokratů se přitom na prosazování jednotlivých kandidátů nezaměřuje. Podle kuloárních informací z ODS by pražskou podobu kampaně s podporou Němcové mohly převzít i některé další regiony.

"V dobách rozbouřených by za kormidlem státu měl stát kormidelník znalý, zkušený a morálně nezpochybnitelný... V parlamentní demokracii je takovým kormidelníkem premiér, ne mocí opilý prezident," řekl Svoboda.

Premiérkou by se podle něj po volbách měla stát Němcová. "Žena, která si nikdy nezadala s různými zákulisními hráči, žena, která vždy stála pevně na svých hodnotách a principech, a to i v době, kdy to pro ni nebylo politicky výhodné," poznamenal.

Voliče zároveň vyzval ke kroužkování kandidátů. "Máme skvěle složenou kandidátku pro nadcházející volby, kterou nesestavovali žádní holoubci a hrdličky a na níž nejsou lokajové toho či onoho," řekl bývalý pražský primátor Svoboda s jasným odkazem na vlivného lobbistu a vyloučeného člena strany Tomáše Hrdličku.

Podle Němcové volby rozhodnou o tom, kdo vytvoří protiváhu proti Zemanově "expanzivní politice". "Zda bude (předseda vlády) jeho prodlouženou rukou, nebo zachová nezávislost svého úřadu," poznamenala Němcová. Vymezila se také proti nově vznikajícím stranám. Pokud se do sněmovny podle ní dostane příliš mnoho malých stran, bude obtížné sestavit rozumnou vládu. Zopakovala, že ODS nepůjde po volbách s nikým, "kdo je faktickým pokračováním Věcí veřejných (ať se jmenuje Ano nebo jinak)".

Němcová ve svém projevu zároveň přiznala odpovědnost ODS na současném stavu politiky a společnosti.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy