Tejc porazil Hamáčka a stal se šéfem poslanců ČSSD

Martina Machová Martina Machová
Aktualizováno 29. 10. 2013 17:50
V prvním kole nedostal ani jeden z kandidátů dostatečný počet hlasů
Bohuslav Sobotka, Michal Hašek a Jeroným Tejc během předvolební akci v Brně.
Bohuslav Sobotka, Michal Hašek a Jeroným Tejc během předvolební akci v Brně. | Foto: Reuters

Praha - Staronovým předsedou poslaneckého klubu ČSSD se stal Jeroným Tejc, který ve volbě porazil Jana Hamáčka.

První kolo volby o vítězi nerozhodlo. Tejc vyhrál těsně 25:19. V druhém kole už vyhrál v poměru 30:16.

O soupeři Jeronýma Tejce se přitom definitivně rozhodnula až během odpoledne. "Měl by být každou chvíli navržen," uvedl krátce před zahájením hlasování Lubomír Zaorálek, který již při příchodu oznamoval, že je nutné najít kandidáta, který se Tejcovi postaví a volbu vyhraje.

"Je třeba se shodnout na jednom kandidátovi, nejsem si jist, jestli teď jsem jediný, ale musíme postavit svého," řekl Lubomír Zaorálek při příchodu na klub. Takovým kandidátem podle něj právě je stínový ministr obrany Jan Hamáček.

Snaha o nasazení protikandidáta Jeronýmu Tejcovi, který nahradil předsedu Bohuslava Sobotku ve vyjednávacím týmu ČSSD,  tak dokresluje rozpolcenost v sociální demokracii.

Bohuslav Sobotka při příchodu řekl, že hodlá klub přesvědčit k tomu, aby se ČSSD vrátila k jednání o sestavování vlády, vytvoří se proto opět jeden tým a skončí schizofrenie, která nastala jeho odstavením, jak říká "pučem".

"Před vyřešením situace v ČSSD nemá cenu jednat s případnými koaličními partnery," řekl předseda strany. Na dotaz, zda má podporu klubu, neodpověděl. "Cítím především podporu mezi členy a voliči," uvedl s tím, že se pokusí získat i podporu ústředního výkonného výboru. Ten svolal na 10. listopadu.

Podívejte se na fotky upachtěného vítězství ČSSD:

Obě strany současného sporu, který stranu prudce rozdělil, vyjádřily přesvědčení, že dlouhodobě je dvojí vedení strany neúnosné, a je proto třeba, aby se ÚVV sešel co nejdříve. Kromě hlasování o tom, zda má stranu nadále vést Sobotka, se dá očekávat i hlasování o dalších členech jejího vedení, zejména pak Michalu Haškovi, kterého část vedení ČSSD označila za strůjce sporu.

"Žádný tandem není představitelný, já si myslím, že jestli ústřední výbor potvrdí ve funkci Bohuslava Sobotku, vrátí ho plnohodnotně do hry, pojmenuje vlastně ten podraz, který Hašek, Škromach a Tejc motivováni zvenčí organizovali na předsednictvu, tak si myslím, že by to měli být oni, kdo odejde ze svých funkcí především," řekl ke svému očekávání od ÚVV sociálnědemokratický senátor a Sobotkův stoupenec Jiří Dienstbier.

Šéfa nejsilnější parlamentní strany v neděli k rezignaci vyzvalo předsednictvo ČSSD, Sobotka to ale odmítl s tím, že by o jeho setrvání ve funkci měl rozhodnout ústřední výkonný výbor, tedy nejvyšší orgán strany mezi sjezdy.

Již tento čtvrtek se k jednání o napjaté situaci ve straně sejde grémium ČSSD, kde si Sobotka udržuje převahu. Tu ale ztratil v předsednictvu, které ho v neděli poměrem 20 ku 13 vyzvalo k odchodu. Rozhodlo také o tom, že nebude ve vyjednávacím týmu a povolební jednání nově povede statutární místopředseda strany Michal Hašek. Sobotka ale tvrdí, že o vládě bude vyjednávat on.

 

Právě se děje

Další zprávy