Další rána pro ČSSD: V Olomouckém kraji zpochybní volby

Tereza Krobová Tereza Krobová
29. 10. 2013 13:25
Skupina sociálních demokratů v čele s právníkem Pavlem Němcem podá správní žalobu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - ČSSD, kterou zmítají vnitrostranické boje mezi předsedou Bohuslavem Sobotkou a místopředsedou Michalem Haškem, čeká další problém.

Skupina straníků z Mohelnice v čele s právníkem Pavlem Němcem, která před volbami neúspěšně podávala předběžné opatření kvůli podobě olomoucké kandidátky, se totiž chystá zpochybnit volební výsledek v kraji.

Správní žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu by měli podat do konce tohoto týdne.

"Podáme žalobu, aby soud rozhodl o neplatnosti voleb kandidátů v ČSSD v Olomouckém kraji," vysvětlil Aktuálně.cz Němec.

Pro zpochybnění voleb se Němec rozhodl proto, že vedení šumperské organizace ČSSD mu podle něj neodpovědělo na nabídku nového termínu jednání a mimosoudního řešení vleklého sporu.

"Nechceme, aby se opakovaly volby, jen požadujeme, aby nám soud dal za pravdu," dodává právník.

První tři. A potom další

Žaloba se tak nebude týkat celých voleb ani celého kraje, ale pouze kandidátky sociálních demokratů, konkrétně jejího lídra a dvou mužů, kteří skončili na druhém a třetím místě, tedy Romana Váni, Pavla Holíka a Jiřího Zemánka.

Podle zákona může občan nebo sdružení podat žalobu na neplatnost voleb, neplatnost hlasování nebo na neplatnost volby kandidáta. A právě třetí, poměrně komplikovanou cestu, Němec zvolil.

Pokud mu totiž soud dá za pravdu, na místo prvních tří sociálních demokratů by nastoupili ti, kteří skončili pod nimi. "To by se pak pořád opakovalo, protože podle nás byla nedemokraticky sestavená celá kandidátka," vysvětluje Němec. Neobvyklý spor by se ovšem snažil "vtěsnat" do jednoho soudního řízení.

Lhůta, od kdy je možné zpochybnit výsledky voleb, začíná ve chvíli, kdy jsou výsledky oficiálně vyhlášeny (tedy ve středu), a trvá 10 dní. Soud pak rozhodne do 20 dní od chvíle, kdy žaloba přijde.

Trojice kandidátů by tak v případě, že by soud rozhodl ve prospěch Němce, ještě neměla mít složen poslanecký slib, mandátu by se proto vzdávat nemusela.

Zemánek: poškodili stranu

U soudu leží v současnosti ještě dva materiály od mohelnické skupiny. Odvolání proti zamítnutému návrhu na předběžné opatření a žaloba.

Šestice z Mohelnice podala první návrh na předběžné opatření na konci srpna, další pak v polovině září. Nespokojení sociální demokraté tak chtěli zabránit podání stranické kandidátky, sestavení podle nich neodpovídalo demokratickým principům a vznikla pod rukama úzkého kruhu straníků.

Vedení ČSSD od počátku tvrzení odmítalo, soud mu poté dal za pravdu a oba návrhy zamítl. Skupina se ovšem proti rozhodnutí odvolala. O všem tak rozhoduje Vrchní soud v Praze.

Ve středu 23. října pak podal Němec na podobu stranické kandidátky žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. "Krajský výkonný výbor dodnes nevysvětlil pořadí, soud ho ale nyní k předložení důkazů vyzve," doplnil Němec.

Předseda olomoucké krajské organizace ČSSD Jiří Zemánek je přesvědčen o tom, že u soudu s touto žalobou Němec nemůže uspět.

"Předpokládám, že pan Němec si je naprosto vědom, že soud to už dvakrát zamítl. Kandidátka je sestavena podle všech regulí a demokratických principů a žádný soud nemůže rozhodnout jinak. Nechápu, proč to podává," vysvětlil Zemánek.

Šestice, která podobu kandidátky opakovaně zpochybňuje, nyní navíc dostala doporučeně pozvání na úterní výbor do Šumperku.

Sám Zemánek neví, co s nimi chce výbor řešit, podle něj se ale vše má řešit na stranické půdě. "Poškodili stranu, chtěli poškodit krajskou kandidátku a ČSSD jako takovou. Pokud by jim soud dal za pravdu, ohrozili by výsledek voleb v celé republice," dodal.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy