Další rána pro ČSSD: V Olomouckém kraji zpochybní volby

Tereza Krobová Tereza Krobová
29. 10. 2013 13:25
Skupina sociálních demokratů v čele s právníkem Pavlem Němcem podá správní žalobu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - ČSSD, kterou zmítají vnitrostranické boje mezi předsedou Bohuslavem Sobotkou a místopředsedou Michalem Haškem, čeká další problém.

Skupina straníků z Mohelnice v čele s právníkem Pavlem Němcem, která před volbami neúspěšně podávala předběžné opatření kvůli podobě olomoucké kandidátky, se totiž chystá zpochybnit volební výsledek v kraji.

Správní žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu by měli podat do konce tohoto týdne.

"Podáme žalobu, aby soud rozhodl o neplatnosti voleb kandidátů v ČSSD v Olomouckém kraji," vysvětlil Aktuálně.cz Němec.

Pro zpochybnění voleb se Němec rozhodl proto, že vedení šumperské organizace ČSSD mu podle něj neodpovědělo na nabídku nového termínu jednání a mimosoudního řešení vleklého sporu.

"Nechceme, aby se opakovaly volby, jen požadujeme, aby nám soud dal za pravdu," dodává právník.

První tři. A potom další

Žaloba se tak nebude týkat celých voleb ani celého kraje, ale pouze kandidátky sociálních demokratů, konkrétně jejího lídra a dvou mužů, kteří skončili na druhém a třetím místě, tedy Romana Váni, Pavla Holíka a Jiřího Zemánka.

Podle zákona může občan nebo sdružení podat žalobu na neplatnost voleb, neplatnost hlasování nebo na neplatnost volby kandidáta. A právě třetí, poměrně komplikovanou cestu, Němec zvolil.

Pokud mu totiž soud dá za pravdu, na místo prvních tří sociálních demokratů by nastoupili ti, kteří skončili pod nimi. "To by se pak pořád opakovalo, protože podle nás byla nedemokraticky sestavená celá kandidátka," vysvětluje Němec. Neobvyklý spor by se ovšem snažil "vtěsnat" do jednoho soudního řízení.

Lhůta, od kdy je možné zpochybnit výsledky voleb, začíná ve chvíli, kdy jsou výsledky oficiálně vyhlášeny (tedy ve středu), a trvá 10 dní. Soud pak rozhodne do 20 dní od chvíle, kdy žaloba přijde.

Trojice kandidátů by tak v případě, že by soud rozhodl ve prospěch Němce, ještě neměla mít složen poslanecký slib, mandátu by se proto vzdávat nemusela.

Zemánek: poškodili stranu

U soudu leží v současnosti ještě dva materiály od mohelnické skupiny. Odvolání proti zamítnutému návrhu na předběžné opatření a žaloba.

Šestice z Mohelnice podala první návrh na předběžné opatření na konci srpna, další pak v polovině září. Nespokojení sociální demokraté tak chtěli zabránit podání stranické kandidátky, sestavení podle nich neodpovídalo demokratickým principům a vznikla pod rukama úzkého kruhu straníků.

Vedení ČSSD od počátku tvrzení odmítalo, soud mu poté dal za pravdu a oba návrhy zamítl. Skupina se ovšem proti rozhodnutí odvolala. O všem tak rozhoduje Vrchní soud v Praze.

Ve středu 23. října pak podal Němec na podobu stranické kandidátky žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. "Krajský výkonný výbor dodnes nevysvětlil pořadí, soud ho ale nyní k předložení důkazů vyzve," doplnil Němec.

Předseda olomoucké krajské organizace ČSSD Jiří Zemánek je přesvědčen o tom, že u soudu s touto žalobou Němec nemůže uspět.

"Předpokládám, že pan Němec si je naprosto vědom, že soud to už dvakrát zamítl. Kandidátka je sestavena podle všech regulí a demokratických principů a žádný soud nemůže rozhodnout jinak. Nechápu, proč to podává," vysvětlil Zemánek.

Šestice, která podobu kandidátky opakovaně zpochybňuje, nyní navíc dostala doporučeně pozvání na úterní výbor do Šumperku.

Sám Zemánek neví, co s nimi chce výbor řešit, podle něj se ale vše má řešit na stranické půdě. "Poškodili stranu, chtěli poškodit krajskou kandidátku a ČSSD jako takovou. Pokud by jim soud dal za pravdu, ohrozili by výsledek voleb v celé republice," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Inter nedokázal překonat Miranteho, s AS remizoval 0:0

Fotbalisté Interu Milán remizovali v 15. kole italské ligy s AS Řím 0:0 a v čele tabulky mají dvoubodový náskok před mistrovským Juventusem. Ten nastoupí proti Laziu v sobotu. Inter, soupeř pražské Slavie v Lize mistrů, bodoval v Serii A poosmé za sebou.

Inter měl převahu a řadu šancí, ale pokaždé narazil na brankáře hostů Antonia Miranteho. Šestatřicetiletý gólman v sedmé minutě nedovolil skórovat Romeluovi Lukakuovi, v závěru prvního poločasu Marcelo Brozovič římskou branku přestřelil. Mirante pak na začátku druhé půle zneškodnil i střelu Matíase Vecina, neprosadil se ani Lautaro Martínez.

Před zápasem vyvolal velké pozdvižení deník Corriere dello Sport, který dal na první straně k fotografiím hráčů tmavé pleti Chrise Smallinga z AS a Lukakua titulek "Black Friday". List byl obviněn z rasismu, jeho představitelé nicméně na tomto spojení nic špatného neshledali.

před 3 hodinami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy