Další rána pro ČSSD: V Olomouckém kraji zpochybní volby

Tereza Krobová Tereza Krobová
29. 10. 2013 13:25
Skupina sociálních demokratů v čele s právníkem Pavlem Němcem podá správní žalobu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - ČSSD, kterou zmítají vnitrostranické boje mezi předsedou Bohuslavem Sobotkou a místopředsedou Michalem Haškem, čeká další problém.

Skupina straníků z Mohelnice v čele s právníkem Pavlem Němcem, která před volbami neúspěšně podávala předběžné opatření kvůli podobě olomoucké kandidátky, se totiž chystá zpochybnit volební výsledek v kraji.

Správní žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu by měli podat do konce tohoto týdne.

"Podáme žalobu, aby soud rozhodl o neplatnosti voleb kandidátů v ČSSD v Olomouckém kraji," vysvětlil Aktuálně.cz Němec.

Pro zpochybnění voleb se Němec rozhodl proto, že vedení šumperské organizace ČSSD mu podle něj neodpovědělo na nabídku nového termínu jednání a mimosoudního řešení vleklého sporu.

"Nechceme, aby se opakovaly volby, jen požadujeme, aby nám soud dal za pravdu," dodává právník.

První tři. A potom další

Žaloba se tak nebude týkat celých voleb ani celého kraje, ale pouze kandidátky sociálních demokratů, konkrétně jejího lídra a dvou mužů, kteří skončili na druhém a třetím místě, tedy Romana Váni, Pavla Holíka a Jiřího Zemánka.

Podle zákona může občan nebo sdružení podat žalobu na neplatnost voleb, neplatnost hlasování nebo na neplatnost volby kandidáta. A právě třetí, poměrně komplikovanou cestu, Němec zvolil.

Pokud mu totiž soud dá za pravdu, na místo prvních tří sociálních demokratů by nastoupili ti, kteří skončili pod nimi. "To by se pak pořád opakovalo, protože podle nás byla nedemokraticky sestavená celá kandidátka," vysvětluje Němec. Neobvyklý spor by se ovšem snažil "vtěsnat" do jednoho soudního řízení.

Lhůta, od kdy je možné zpochybnit výsledky voleb, začíná ve chvíli, kdy jsou výsledky oficiálně vyhlášeny (tedy ve středu), a trvá 10 dní. Soud pak rozhodne do 20 dní od chvíle, kdy žaloba přijde.

Trojice kandidátů by tak v případě, že by soud rozhodl ve prospěch Němce, ještě neměla mít složen poslanecký slib, mandátu by se proto vzdávat nemusela.

Zemánek: poškodili stranu

U soudu leží v současnosti ještě dva materiály od mohelnické skupiny. Odvolání proti zamítnutému návrhu na předběžné opatření a žaloba.

Šestice z Mohelnice podala první návrh na předběžné opatření na konci srpna, další pak v polovině září. Nespokojení sociální demokraté tak chtěli zabránit podání stranické kandidátky, sestavení podle nich neodpovídalo demokratickým principům a vznikla pod rukama úzkého kruhu straníků.

Vedení ČSSD od počátku tvrzení odmítalo, soud mu poté dal za pravdu a oba návrhy zamítl. Skupina se ovšem proti rozhodnutí odvolala. O všem tak rozhoduje Vrchní soud v Praze.

Ve středu 23. října pak podal Němec na podobu stranické kandidátky žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. "Krajský výkonný výbor dodnes nevysvětlil pořadí, soud ho ale nyní k předložení důkazů vyzve," doplnil Němec.

Předseda olomoucké krajské organizace ČSSD Jiří Zemánek je přesvědčen o tom, že u soudu s touto žalobou Němec nemůže uspět.

"Předpokládám, že pan Němec si je naprosto vědom, že soud to už dvakrát zamítl. Kandidátka je sestavena podle všech regulí a demokratických principů a žádný soud nemůže rozhodnout jinak. Nechápu, proč to podává," vysvětlil Zemánek.

Šestice, která podobu kandidátky opakovaně zpochybňuje, nyní navíc dostala doporučeně pozvání na úterní výbor do Šumperku.

Sám Zemánek neví, co s nimi chce výbor řešit, podle něj se ale vše má řešit na stranické půdě. "Poškodili stranu, chtěli poškodit krajskou kandidátku a ČSSD jako takovou. Pokud by jim soud dal za pravdu, ohrozili by výsledek voleb v celé republice," dodal.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy