Praha - Sociální demokracie již nechce referendum k církevním restitucím, které dříve zvažovala.
Pokud by byla v nové vládě, chce s církvemi jednat o snížení vyjednané finanční náhrady za nevydaný majetek. Tu předchozí vláda stanovila na 59 miliard korun.
Všelidové hlasování prosazuje KSČM. "Referendum nepomůže systémově řešit tuto otázku. Navíc by to byla zbytečná investice," uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
ČSSD podle něj zajímá současná částka kompenzací, která navíc má být navýšena o inflaci. V současné ekonomické situaci země je podle Zaorálka nepřijatelně vysoká; s církvemi by podle Zaorálka měl jednat vyjednávací tým složený z budoucích ministrů kultury, financí a zahraničí.
Před volbami je ČSSD považována za favorita. V té souvislosti opět hovoří o možnosti daňových asignací pro věřící. Loni sociální demokraté zmiňovali daňově neutrální asignace či církevní daň, přičemž částku odváděnou církvi by poplatník mohl odečíst od vypočtené daně.
Současný vyjednaný systém počítá s odlukou církví od státního rozpočtu. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let. Zároveň se bude během 17 let snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně.
Zákon o majetkovém vyrovnání dále počítá s tím, že církve dostanou nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun.
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nedávno uvedl, že cílem jednání s církvemi by mělo být snížení dopadu na rozpočet, přísnější kontrola vydávaného majetku a zajištění toho, aby se nevydávaly nemovitosti, o něž církve přišly před 25. únorem 1948.
Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub uvedl, že katolická církev je připravena jednat se státem o smysluplné roli církve ve společnosti.