Ani ANO nedá na kampaň maximum peněz. Ví, že lidi eurovolby nezajímají, říká expertka

Radek Dragoun Radek Dragoun
12. 3. 2019 20:16
Hnutí ANO investuje do kampaně před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu až 35 milionů korun, nejvíc ze všech stran. Na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny však nevyužije povolené maximum, které je pro eurovolby stanoveno na 50 milionů. "Pro Čechy jde o volby druhého řádu. Navíc ANO vede permanentní kampaň," komentuje rozpočet analytička Alžběta Králová. Ostatní strany plánují utratit za volby kolem deseti milionů.
Lídryně ANO v eurovolbách Dita Charanzová.
Lídryně ANO v eurovolbách Dita Charanzová. | Foto: Milan Bureš

ANO si pro květnové eurovolby nastavilo strop 35 milionů korun, což je výrazně méně, než kolik si vyhradilo na loňské komunální a senátní volby - zhruba 150 milionů. Hnutí tehdy utratilo několikanásobně více než jakákoliv jiná strana.

České zákony přitom umožňují vydat za kampaň před evropskými volbami až 50 milionů. ANO tak ani zdaleka nevyužije maximum možných výdajů, přitom mu předloni ve sněmovních volbách chybělo k 90milionovému výdajovému stropu utratit něco přes pět milionů korun.

Na otázku Aktuálně.cz, proč se ANO nepřiblížilo více zákonnému limitu, když v jiných volbách utrácelo násobně více, manažer hnutí Jan Richter uvedl pouze: "Tato částka je na základě rozpočtu, který byl schválen předsednictvem hnutí."

Konzultantka z Institutu politického marketingu Alžběta Králová si tento krok vysvětluje zejména tím, že jde o takzvané volby druhého řádu, které pro občany nejsou tak důležité. Navíc připomíná, že hnutí ANO vede kampaň takřka neustále, i když se zrovna žádné volby nekonají.

"Vedou permanentní politickou komunikaci, neustálou kampaň. Vědí, že voliče tolik volby do Evropského parlamentu nezajímají. Volební účast je pravidelně nízká, takže si nemyslím, že by pro ně byla samotná předvolební kampaň až tak zásadní," říká Králová.

Na druhou stranu rozpočet pro letošní eurovolby je u hnutí ANO vyšší, než tomu bylo před pěti lety, kdy strana utratila zhruba 18,5 milionu korun. To bylo však pouze necelý rok poté, co se hnutí vůbec poprvé ucházelo o hlasy ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Ostatní dají kolem deseti milionů

Další strany letos utratí výrazně méně. ODS má v centrálním rozpočtu vyčleněno na eurovolby deset milionů. "K tomuto základu mohou regionální organizace či jednotlivci dále přispět, takže celková částka se může ještě navýšit. Předpokládáme však, že půjde o částku maximálně v řádu milionů," prozradil lídr kandidátky ODS Jan Zahradil.

Zahradil je zároveň jako jediný Čech takzvaným spitzenkandidátem - jako kandidát evropských konzervativců se uchází o post předsedy Evropské komise. S tím je spojena ještě samostatná evropská kampaň. "Předpokládám, že bude mít odezvu i v České republice, finančně je však od ODS zcela oddělena," vysvětlil Zahradil.

Na zhruba deset milionů má vyjít také kampaň společné kandidátky TOP 09, STAN a přidružených regionálních stran. O milion více hodlá investovat ČSSD. S osmicifernou sumou naopak nepočítají komunisté, kteří z centrálního rozpočtu investují 7,5 milionu korun. Další peníze však přidají krajská sdružení.

Ještě skromnější kampaň budou mít piráti - z centrálního a krajských rozpočtů na ni dají šest milionů. Podobně jako ve sněmovních volbách budou pomocí fundraisingové kampaně vybírat ještě finanční příspěvky od svých podporovatelů. "Tímto způsobem jsme ve sněmovních volbách vybrali 740 tisíc korun prostřednictvím serveru Hithit," řekla mluvčí pirátů Karolína Sadílková.

Mluvčí SPD Barbora Zeťová na otázky ohledně výdajů na kampaň do Evropských voleb neodpověděla.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy