Volby by vyhrálo ANO, jeho podpora ale klesá. Ztrácí i Okamura, TOP 09 by se nedostala do sněmovny

Domácí Domácí
27. 4. 2018 15:00
Výsledky ukázal dubnový volební model Centra pro výzkum veřejného mínění.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Případné dubnové volby do Poslanecké sněmovny by s výrazným náskokem vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše. Jeho podpora ale klesá, získalo by 29 procent. Ukázal to volební model Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). 

Na druhém místě by skončila ODS s 13,5 procenty a na třetím místě piráti s 12,5 procenty.

Polepšili by si sociální demokraté, kteří by dostali 11,5 procent. Oproti říjnovým volbám by uspěli i komunisté, kteří by se do sněmovny dostali s deseti procenty.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury by se v dubnu do sněmovny dostalo se 7,5 procenty, což je více než březnu, ale o tři procentní body méně než v loňských volbách. Poslední stranou, která by se do dolní komory v dubnu dostala, jsou lidovci. Podle modelu by KDU-ČSL získala 6,5 procent. 

Do sněmovny by se nedostaly TOP 09 ani Strana zelených.

Voleb by se zúčastnilo 58 procent lidí, což je zhruba o dvě procenta méně, než jaká byla účast v podzimních volbách do sněmovny. "Z hlediska vývoje zůstává podpora jednotlivým stranám v povolebních šetřeních relativně stabilní," komentuje CVVM. Průzkumu byl proveden na reprezentativním vzorku 1115 lidí. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Další zprávy