Volby by vyhrálo ANO, jeho podpora ale klesá. Ztrácí i Okamura, TOP 09 by se nedostala do sněmovny

Domácí Domácí
27. 4. 2018 15:00
Výsledky ukázal dubnový volební model Centra pro výzkum veřejného mínění.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Případné dubnové volby do Poslanecké sněmovny by s výrazným náskokem vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše. Jeho podpora ale klesá, získalo by 29 procent. Ukázal to volební model Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). 

Na druhém místě by skončila ODS s 13,5 procenty a na třetím místě piráti s 12,5 procenty.

Polepšili by si sociální demokraté, kteří by dostali 11,5 procent. Oproti říjnovým volbám by uspěli i komunisté, kteří by se do sněmovny dostali s deseti procenty.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury by se v dubnu do sněmovny dostalo se 7,5 procenty, což je více než březnu, ale o tři procentní body méně než v loňských volbách. Poslední stranou, která by se do dolní komory v dubnu dostala, jsou lidovci. Podle modelu by KDU-ČSL získala 6,5 procent. 

Do sněmovny by se nedostaly TOP 09 ani Strana zelených.

Voleb by se zúčastnilo 58 procent lidí, což je zhruba o dvě procenta méně, než jaká byla účast v podzimních volbách do sněmovny. "Z hlediska vývoje zůstává podpora jednotlivým stranám v povolebních šetřeních relativně stabilní," komentuje CVVM. Průzkumu byl proveden na reprezentativním vzorku 1115 lidí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy