Volby by vyhrálo ANO, druzí by byli piráti a ČSSD. Starostové ani TOP 09 by se do sněmovny nedostali

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 2. 2018 15:59
Parlamentní volby by v lednu vyhrálo hnutí ANO s 30,5 %. ANO by následovali piráti a ČSSD s 12,5 % a ODS s 12 %.
Volební model - leden 2018.
Volební model - leden 2018. | Foto: CVVM

Praha - Vítězem voleb do Poslanecké sněmovny by se v lednu stalo hnutí ANO Andreje Babiše s podporou 30,5 procenta. ČSSD a piráti by získali 12,5 procent, ODS 12 procent. Do sněmovny by se ještě dostali komunisté s osmi procenty, SPD s podporou sedm a půl procenta a také lidovci s pětiprocentní podporou. 

Voliči by naopak neposlali do sněmovny TOP 09 a Starosty a nezávislé. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Volební model - leden 2018
Volební model - leden 2018 | Foto: CVVM

Vítězné hnutí ANO by oproti prosincovým průzkumům ztratilo pět procent. V prosinci totiž hnutí průzkumy přisuzovaly 35 procent hlasů. "Lze pozorovat pokles hodnot ve volebním modelu u ANO a jistý nárůst u ČSSD. Ani v jednom z případů není ovšem tento rozdíl statisticky významný a nelze tedy v tuto chvíli říci, zda je způsoben změnou názorů populace, nebo náhodným kolísáním měření. O vývojovém trendu bude možné hovořit až z více měření," uvedla agentura CVVM.

Do sněmovny by se nedostali starostové se třemi procenty a TOP 09, která by od voličů dostala čtyři procenta. 

ČSSD by oproti říjnovému výsledku 7,3 procenta značně posílila. Mírný růst by si ve srovnání s volebním výsledkem připsali i piráti s ODS. V říjnu dostali piráti zhruba 10,8 procenta hlasů a ODS 11,3 procenta. ANO a komunisté si udržují zhruba stejný podíl hlasů. V loňských volbách mělo ANO 29,6 procenta a KSČM 7,8 procenta, nyní by hnutí dostalo podle CVVM 30,5 procenta a komunisté rovných osm procent.

Ostatní strany by ale v současnosti oproti říjnovým sněmovním volbám oslabily, některé by se dokonce ani znovu do dolní komory parlamentu nedostaly. Zhruba o čtvrtinu - z říjnových 10,6 procenta na 7,5 procenta - by klesl podíl hlasů pro hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vedené bývalým šéfem Úsvitu Tomiem Okamurou. Na pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny by se pohybovali lidovci, kteří v říjnu měli 5,8 procenta.

Volební účast by při lednových volbách byla 66 procent. Průzkumu veřejného mínění, který probíhal od 15. do 24. ledna, se zúčastnilo 1086 respondentů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy