Vojtěch před studenty kritizoval štědrost českého zdravotnictví. Je jako švédský stůl, řekl

Domácí Domácí
6. 4. 2018 11:10
Na Vysoké škole ekonomické v Praze po Velikonocích odstartoval mimosemestrální kurz Hospodářská politika pohledem jejích tvůrců. Série přednášek členů současné Babišovy vlády potrvá zhruba měsíc.
Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Na Nárohodospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické ve čtvrtek odstartovaly přednášky členů vlády Andreje Babiše. Kurz, který vyvolal odpor části studentů, zahájil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Premiér v demisi má na VŠE vystoupit jako poslední. 

Na Vojtěchovu přednášku přišlo asi 60 posluchačů. Na úvod vystoupili dva studenti z Národohospodářské fakulty, kteří kurz podpořili.

"Všichni jsme tady dobrovolně. Pokud si někdo vyvzdoruje, že se tento předmět má zrušit, pak se jedná o precedens, který zde ještě nebyl," uvedli. "Studenti si tento kurz vyžádali a jsou rádi, že na škole je," doplnili. Ministr Vojtěch hned zpočátku avizoval, že své vystoupení skutečně nebere jako politickou debatu.

"Zdravotnictví jako takové je obrovské politikum, ne nadarmo jsem již dvacátým ministrem zdravotnictví ve funkci. Pro takového člověka je těžké zavádět nové reformy. Pokud už politik něco nového zavede, obvykle brzy ve funkci končí," uvedl přednášku Vojtěch.

Věnoval se tématům veřejného zdravotního pojištění, úhradám za zdravotní služby a na konci zbyl i prostor pro aktuální a plánované reformy. Podle ministra je český zdravotní systém velmi solidární, v prezentaci jej označil termínem "švédský stůl".

"Člověk může jít, ke kterému lékaři chce, a systém mu to uhradí," řekl Vojtěch. To vnímá jako neefektivní, protože lidé pak mají nízkou motivaci chovat se racionálně a odpovědně k systému. "Například v Holandsku se stomatologie platí stoprocentně soukromě, lázeňská péče je taky považována za luxus v porovnání s ostatními státy," doplnil ministr.

Studenti na konci přednášky ministrovi pokládali dotazy, jeden z nich mířil na poplatky u lékaře. "Bydlím v malé obci a myslím si, že u některých lékařů jsou velmi často i každý den starší lidé, kteří jsou ne vždy doopravdy nemocní. Ti pak zatěžují doktora i sestru. Zavedením regulačních poplatků by se jejich časté návštěvy mohly snížit, doktoři by měli více prostoru pro skutečně nemocné pacienty," uvedl student z Fakulty mezinárodních vztahů. "Máte pravdu, souhlasím s vámi. Je to čistě politická věc," reagoval Vojtěch.

Regulační poplatky přitom po svém nástupu zrušila koalice ČSSD, ANO a lidovců.

Ministr komentoval i personální nedostatek ve zdravotnictví. Pokud jde o lékaře, není to podle Vojtěcha takový problém, jak se prezentuje v médiích. Horší je to u zdravotních sester. Ministr by chtěl zvýšit počty studentů na lékařských fakultách. "Při současném počtu absolventů to není dostatečné, není možné, aby nahradili stávající lékaře," řekl Vojtěch.

Kurz mezi studenty v minulosti vyvolal i odmítavé reakce, někteří proti němu dokonce iniciovali petici. Podle kritiků kurz může ohrozit apolitičnost vysoké školy. Navíc by na něm mohl být prezentován jen jeden názorový politický proud. Jedná se totiž pouze o představitele jednobarevné vlády hnutí ANO, i když je mezi patnácti přednášejícími devět nestraníků.

Na Vojtěchovu přednášku přišli i děkan fakulty Miroslav Ševčík a její tiskový tajemník Daniel Váňa. Ten před týdnem označil petici studentů proti tomuto kurzu za snahu o cenzuru, její text podle něj připomíná spisek kádrováka z dob Vasiľa Biľaka. "Ale autoři petice pravděpodobně stejně nebudou vědět, kdo to byl," uvedl Váňa v tiskové zprávě.

Na první přednášce z cyklu Hospodářská politika pohledem jejích tvůrců však panovala příjemná atmosféra. Probíraná témata se týkala výlučně oblasti zdravotnictví.

Video: Že Babiš učí na VŠE? Studenti nejsou idioti, nenechají si olizovat mozky politikařením, říká Váňa

Test z pohledu Andreje Babiše na hospodářskou politiku na VŠE nepatří, vláda v demisi přednášet nemá, zatahujete politiku na školu, říká Urbanová | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy