Foto: Železnou oponu chránily tisíce tajných bunkrů. Tak vypadá nejvíce opevněná obec v Česku

Foto: Železnou oponu chránily tisíce tajných bunkrů. Tak vypadá nejvíce opevněná obec v Česku
Nádraží v Železné Rudě. Neprostupnou železnou oponu nahradila červená čára na perónu.
Willkommen in Tschechien.
V lese, kilometr od hranic opuštěná rota pohraniční stráže Debrník. Před třiceti lety tu byla zóna smrti.
Betonové zátarasy proti tankům i jiným samohybným prostředkům.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
Aktualizováno 16. 8. 2017 14:30
Předválečné opevnění československých hranic je známé a populární. Málokdo však ví, že armáda v budování opevnění pokračovala i po druhé světové válce. Na západní hranici mezi Aší a Českými Velenicemi postavila armáda mezi lety 1952 až 1964 asi 2500 železobetonových úkrytů. Železná Ruda je jedním z nejvíce opevněných měst v republice. Kolem města je zakopáno více než padesát různých bunkrů. Některé z úkrytů si můžete prohlédnout, většinu znají jen zasvěcenci a jsou i takové, které na své znovuobjevení stále čekají.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy