Praha - Vojenská policie v pondělí vrátila poslední materiály, které zabavila při razii v České televizi.
"Žádný z předmětů zabavených Karlu Rožánkovi nebyl vyhodnocen jako důkaz v trestním řízení," uvedl mluvčí České televize Ladislav Šticha.
Vrácením všech věcí podle něj Vojenská policie potvrdila, že se při vyhodnocení zásahu v České televizi mýlila, neboť žádný dokument ani jiný předmět, jak byl popsán v soudním povolení, policisté nenalezli.
Česká televize proto ještě tento týden podá stížnost k Ústavnímu soudu. "Budeme žádat nejvyšší soudní autoritu o nález, který stanoví jasná pravidla, aby do budoucna k podobným excesům proti svobodě médií nemohlo docházet," řekl generální ředitel Jiří Janeček.
Samotné provedení zásahu šetří inspekce Vojenské policie, podle pověřeného šéfa Vojenské policie Jiřího Neubauera zkoumá "adekvátnost nasazení sil a prostředků".
Podívejte se, jak vojenská policie vracela zabavené věci
Doposud zjistila, že policisté nepostupovali podle platných předpisů - dostatečně neinformovali své nadřízené včetně ministra obrany Alexandra Vondry, špatně vyhodnotili bezpečnostní situaci v budově ČT a zvolili špatnou taktiku.
Ministr již kvůli zásahu dočasně postavil mimo službu náčelníka vojenských policistů Vladimíra Ložka a dva důstojníky, i on považuje postup policistů za neadekvátní. Dočasně byl mimo službu postaven i velitel zásahu v České televizi Pavel Mareček.
Prohlédněte si fotografie z policejní razie
Šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Vlastimil Rampula v pátek uvedl, že státní zástupce Vladimír Mužík postupoval v případu zásahu Vojenské policie v České televizi správně.
Případem se bude zabývat i Nejvyšší státní zastupitelství. Podle jeho mluvčí Heleny Markusové má Rampula předat podklady do příštího pátku nejvyššímu žalobci Pavlu Zemanovi.
Po jejich obdržení se Zeman s kauzou detailně seznámí, řekla mluvčí. Kdy rozhodne, zda si v ní státní zastupitelství počínalo správně, to nelze odhadnout.