Vltavská filharmonie v Praze bude dražší. Její stavba vyjde na téměř deset miliard

Sto let čekání. Plán postavit filharmonii zastavila válka, normalizace i devadesátky
Sou Fujimoto Architects
Šépka Architekti
Diller Scofidio + Renfro
David Chipperfield Architects + Jakub Cigler architekti
Foto: IPR
Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 6. 2022 16:40
Stavební náklady na filharmonii u metra Vltavská hlavní město aktuálně odhaduje na 9,4 miliardy korun bez DPH oproti původnímu loňskému odhadu 4,9 miliardy. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili městští radní a kterým potvrdili výsledky architektonické soutěže na podobu budovy. V té uspělo dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group. Stavba má být hotová v roce 2032.

Zvýšená cena oproti odhadu z loňského ledna je podle dokumentu dána zdražením stavebních prací a materiálů, originalitou vybraného návrhu nebo nárůstem podlahové plochy o 15 procent. Kromě nákladů na samotnou stavbu pak hlavní město navíc odhaduje, že dalších 2,9 miliardy bez DPH bude muset investovat do dalších zásahů v okolí Vltavské, jako jsou úpravy nábřeží, vestibulu metra nebo dopravní řešení. Odhad bude podle dokumentu dále zpřesňován s tím, jak bude příprava projektu pokračovat.

Nyní vítězné studio ve spolupráci s městem dokončí architektonickou studii. "Po této fázi budou rovněž finálně ověřeny stavební náklady potřebné pro realizaci Vltavské filharmonie a projektů v rámci řešeného území. Následně bude vydán pokyn ke zpracování další fáze projektové dokumentace," stojí v dokumentu. Radní dnes také schválili memorandum o tom, že se na přípravě stavby bude podílet i Český rozhlas.

"Dům bude novým kulturním centrem Prahy i celé země. A podobně jako Národní divadlo vytvořilo obraz 19. století, tato stavba se stane symbolem a obrazem Prahy 21. století," míní náměstek pražského primátora pro územní rozvoj, architekt Petr Hlaváček (TOP 09).  

Podle odborníků Praha nový koncertní sál potřebuje, domovská scéna České filharmonie Rudolfinum (postavené v roce 1881), případně Obecní dům (1912), kde se rovněž konají koncerty vážné hudby, neodpovídají současným požadavkům počtem sedadel v hledišti ani místem na jevišti. Oba sály jsou určeny pro zhruba 1200 diváků, evropským trendem je ale stavět sály větší. 

V nové koncertní síni by mělo být pódium větší a zároveň posunuté více do středu. Diváci budou sedět kolem orchestru ze všech stran. Někteří tak uvidí muzikanty zezadu a dirigenta zepředu. "Součástí zážitku nebude už jen poslech hudby, ale také vizuální stránka," potvrzuje architekt Michal Sedláček, který zastává post hlavního architekta Brna.

Nová budova filharmonie by navíc měla nastartovat rozvoj neutěšeného okolí stanice Vltavská. Budova vznikne v zanedbané lokalitě Bubny-Zátory a kromě koncertního sálu zde vyroste moderní čtvrť s byty a kancelářemi. "Hala se stane injekcí pro další zástavu. Příklady ze zahraničí ukazují, že to tak funguje, že taková stavba celé území rozvine," upozorňuje Sedláček.

VIDEO: Pleskot: Filharmonii potřebujeme, abychom si oddechli od třicetiletého traumatu

„Podařilo se vytvořit jedinečnou stavbu, která není barákem, ale prostorem,” říká o projektu budovy Vltavské filharmonie architekt Josef Pleskot. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy