Vlákal jsem sovětský tank do výkopu, ale ocenili mě "jen" za samizdat, říká nově uznaný odbojář

Michaela Dvořáková
24. 6. 2018 6:34
Proti komunismu bojoval za totality a dodnes je ochotný se hádat s těmi, kteří tvrdí, že dříve bylo líp. Za účast ve třetím odboji dostal Ivo Medek dekret od ministryně obrany.
Šlechtová rozdala vyznamenání účastníkům třetího odboje. Podívejte se na rozhovor s jedním z nich | Video: Aktuálně.cz

Praha -Výtvarník a spisovatel Ivo Medek Kopaninský byl jedním z účastníků třetího odboje, kteří tento týden převzali ocenění z rukou ministryně obrany Karly Šlechtové. Obrana mu udělila dekret za šíření samizdatu a posílání zpráv o dění v komunistickém Československu do zahraničí. Sám Medek však považuje za významnější svůj přímý odpor proti sovětské okupaci.

"Já jsem byl ten, kdo vlákal 'protidemonstrantský' tank v Legerovce do výkopu," vysvětluje, za co by si podle svého názoru osvědčení za účast v odboji zasloužil. Tvrdí také, že před vilou normalizačního premiéra Lubomíra Štrougala zapaloval rudé prapory. Tuto svou protirežimní činnost ale nemůže dosvědčit. "Je to pro mě lepší, protože jsem alespoň přežil," komentuje neexistenci důkazů.

I přes vysoká rizika, která rodák z Domažlic v době komunistické totality podstupoval, měl štěstí. Státní bezpečnost ho vedla ve své evidenci, ve vězení však nikdy neskončil. "Kdybych se bál, tak bych to nemohl dělat," odpovídá jednaosmdesátiletý pamětník s klidem na otázku, zda neměl strach z možné perzekuce.

Dobu komunismu Medek popisuje jako kontinuální, vleklou "rudou šeď". "Věčný dozor domovních důvěrnic, to věčné 'špionění' a kádrování," vyjmenovává, co mu vadilo nejvíce. "Režim mi nepřál, já nepřál režimu, byli jsme si kvit," naznačuje, s jakými potížemi se jako surrealistický výtvarník za totality setkal.

Prožité zkušenosti ale nejsou pro Iva Medka uzavřené v minulosti. Proti dědictví komunistického režimu ve společnosti bojuje dodnes. "Hádám se s každým a jsem ochotný se i prát s tím, kdo si libuje, že tenkrát bylo líp," říká.

Osvědčení o účasti v odboji proti komunistickému režimu umělec přijal společně s dvaatřiceti dalšími žadateli. "Stále máme ten dluh vůči osobám, které se podílely na boji proti komunismu v roce 1948," podotkla ministryně v demisi Karla Šlechtová při předávání. Zdůraznila, že účastníci svou činností projevili odvahu v době, kdy to nebylo snadné, a aktivně přispěli k pádu režimu.

Mezi oceněnými byl mimo jiné i bývalý ministr vnitra Jan Ruml anebo mluvčí Charty 77 a pozdější zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Litomiský. Šlechtová dodala, že ministerstvo eviduje 250 žádostí o osvědčení o účasti v odboji proti komunismu, o kterých nebylo doposud rozhodnuto. S udělením je spojena úprava výše vypláceného důchodu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy