Vláda zvýšila podporu na zřízení pracovního místa

ČTK ČTK
8. 1. 2014 18:40
Investoři dostanou od státu čtyřikrát větší obnos než doposud
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Židlochovice (u Brna) - Investoři, kteří budou chtít zřídit pracovní místa v oblastech s vysokou nezaměstnaností, by měli od státu dostat čtyřikrát vyšší podporu než teď. Místo dosavadních 50 000 korun by měli od února na jednoho pracovníka získat od úřadu práce 200 000 korun.

Podmínkou je, že post vydrží aspoň pět let. Nařízení o zvýšení příspěvku dnes schválila Rusnokova vláda v demisi. Vyšší podporou chce řešit krizovou situaci v Moravskoslezském kraji.

Podpory mají přilákat investory do oblastí s nezaměstnaností o polovinu vyšší, než je celorepublikový průměr. Ten v listopadu činil 7,7 procenta. Podle údajů resortu práce za druhé loňské pololetí by tak příspěvky měly směřovat do šesti okresů.

Nová výroba, technologická centra či centra strategických služeb by mohla buď vzniknout, nebo se rozšířit v Moravskoslezském kraji v okresech Bruntál a Karviná, v Ústeckém kraji v okresech Most, Chomutov a Ústí nad Labem a v Olomouckém kraji v okrese Jeseník.

Ministerstvo financí se čtyřnásobným růstem příspěvku nesouhlasilo, chtělo ho zvednout na 100 000 korun. Podle ministerstva práce je v regionech s vysokou nezaměstnaností ale třeba nabízet atraktivnější investiční pobídky. 

Ministerstvo chce motivovat k vytváření pracovních míst

"Aktivní politika zaměstnanosti, která motivuje k vytváření nových pracovních míst, je pro stát výhodnější než proplácení dávek nezaměstnaným," zdůvodnilo svůj návrh ministerstvo práce. Úpravu navrhlo po jednání skupiny, která se zabývala situací v Moravskoslezském kraji, kde by se mohly zavírat doly.

Do podpor na vznik pracovních míst by letos mohlo jít 300 milionů korun, příští rok 400 milionů a v roce 2016 200 milionů korun. Ministerstvo práce to odhaduje podle dosavadního zájmu investorů a jejich očekávaného chování. Na financování má resort dost peněz, které se dosud nevyužívaly, uvedli autoři návrhu.

Podle nich se vynaložené prostředky vyplatí. Vzniknou nová pracovní místa, zaměstnanci a firmy budou platit odvody, vydá se méně sociálních dávek, nastartuje se ekonomika a využijí se už připravené průmyslové zóny, vypočítal v návrhu resort práce. Podle jeho propočtů se peníze investované do jednoho pracovníka vrátí zhruba za rok a osm měsíců.

V Moravskoslezském kraji je člověk v evidenci nezaměstnaných v průměru 717 dní, v Ústeckém 685 dní.

Příspěvek 200 000 korun na zřízení pracovního místa se v problémových regionech vyplácel do konce února 2008. Pak se snížil na 50 000 korun. Při vyšší podpoře se ročně uskutečnilo podle podkladů pro vládu 40 až 60 projektů, po snížení ani ne desítka. V roce 2009 to byl dokonce jen jeden.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy