Vláda zvýšila podporu na zřízení pracovního místa

ČTK ČTK
8. 1. 2014 18:40
Investoři dostanou od státu čtyřikrát větší obnos než doposud
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Židlochovice (u Brna) - Investoři, kteří budou chtít zřídit pracovní místa v oblastech s vysokou nezaměstnaností, by měli od státu dostat čtyřikrát vyšší podporu než teď. Místo dosavadních 50 000 korun by měli od února na jednoho pracovníka získat od úřadu práce 200 000 korun.

Podmínkou je, že post vydrží aspoň pět let. Nařízení o zvýšení příspěvku dnes schválila Rusnokova vláda v demisi. Vyšší podporou chce řešit krizovou situaci v Moravskoslezském kraji.

Podpory mají přilákat investory do oblastí s nezaměstnaností o polovinu vyšší, než je celorepublikový průměr. Ten v listopadu činil 7,7 procenta. Podle údajů resortu práce za druhé loňské pololetí by tak příspěvky měly směřovat do šesti okresů.

Nová výroba, technologická centra či centra strategických služeb by mohla buď vzniknout, nebo se rozšířit v Moravskoslezském kraji v okresech Bruntál a Karviná, v Ústeckém kraji v okresech Most, Chomutov a Ústí nad Labem a v Olomouckém kraji v okrese Jeseník.

Ministerstvo financí se čtyřnásobným růstem příspěvku nesouhlasilo, chtělo ho zvednout na 100 000 korun. Podle ministerstva práce je v regionech s vysokou nezaměstnaností ale třeba nabízet atraktivnější investiční pobídky. 

Ministerstvo chce motivovat k vytváření pracovních míst

"Aktivní politika zaměstnanosti, která motivuje k vytváření nových pracovních míst, je pro stát výhodnější než proplácení dávek nezaměstnaným," zdůvodnilo svůj návrh ministerstvo práce. Úpravu navrhlo po jednání skupiny, která se zabývala situací v Moravskoslezském kraji, kde by se mohly zavírat doly.

Do podpor na vznik pracovních míst by letos mohlo jít 300 milionů korun, příští rok 400 milionů a v roce 2016 200 milionů korun. Ministerstvo práce to odhaduje podle dosavadního zájmu investorů a jejich očekávaného chování. Na financování má resort dost peněz, které se dosud nevyužívaly, uvedli autoři návrhu.

Podle nich se vynaložené prostředky vyplatí. Vzniknou nová pracovní místa, zaměstnanci a firmy budou platit odvody, vydá se méně sociálních dávek, nastartuje se ekonomika a využijí se už připravené průmyslové zóny, vypočítal v návrhu resort práce. Podle jeho propočtů se peníze investované do jednoho pracovníka vrátí zhruba za rok a osm měsíců.

V Moravskoslezském kraji je člověk v evidenci nezaměstnaných v průměru 717 dní, v Ústeckém 685 dní.

Příspěvek 200 000 korun na zřízení pracovního místa se v problémových regionech vyplácel do konce února 2008. Pak se snížil na 50 000 korun. Při vyšší podpoře se ročně uskutečnilo podle podkladů pro vládu 40 až 60 projektů, po snížení ani ne desítka. V roce 2009 to byl dokonce jen jeden.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy