Česká vláda vyčlení 50 milionů korun na pomoc Ukrajině

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
12. 3. 2014 15:13
Peníze půjdou na nové projekty i stipendia pro ukrajinské studenty.
Kyjev, 20. 2. 2014.
Kyjev, 20. 2. 2014. | Foto: Reuters

Praha - S návrhem na dlouhodobou pomoc Ukrajině šel ve středu na jednání vlády ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). V dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, navrhl vyčlenit 50 milionů korun, které přispějí k "politické a ekonomické transformaci země". Vláda návrh nakonec schválila.

Konkrétně by pomoc měla spočívat zejména v projektech, ale i ve vysílání expertů a organizování školení. Neomezí se však jen na Kyjev, kde byly nepokoje nejsilnější, ale na celou Ukrajinu.

"Pomoc bude zčásti zaměřena na obnovu zdravotnických, vzdělávacích a sociálních zařízení a další infrastruktury," nastiňuje dokument zhruba oblasti, kam bude pomoc zaměřena. Peníze by měly být uvolňovány postupně během tohoto a příštího roku. A to buď na výběrová řízení, nebo prostřednictvím darů. Jednotlivé projekty by měli realizovat čeští podnikatelé nebo neziskové organizace.

Ministerstvo zahraničí rovněž počítá s poskytováním stipendií ukrajinským studentům. "Zejména studentům zraněným při demonstracích a studentům s dlouhodobým či trvalým zdravotním nebo tělesným postižením v důsledku zásahu silových složek," píše se v návrhu.

Kromě zmíněných 50 milionů už ministerstvo uvolnilo 3 miliony na okamžitou humanitární pomoc. Už loni pak byly schváleny projekty na tento rok za další 4 miliony.

Česká republika v rámci humanitární pomoci Ukrajině rovněž vyslala do Kyjeva tři speciály, kterými přiletělo na léčení téměř 40 zraněných Ukrajinců. Vyslání letadel vyšlo na zhruba 20 milionů korun.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy