reklama
 
 

Česká vláda vyčlení 50 milionů korun na pomoc Ukrajině

12. 3. 2014 15:13
Peníze půjdou na nové projekty i stipendia pro ukrajinské studenty.

Praha - S návrhem na dlouhodobou pomoc Ukrajině šel ve středu na jednání vlády ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). V dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, navrhl vyčlenit 50 milionů korun, které přispějí k "politické a ekonomické transformaci země". Vláda návrh nakonec schválila.

Konkrétně by pomoc měla spočívat zejména v projektech, ale i ve vysílání expertů a organizování školení. Neomezí se však jen na Kyjev, kde byly nepokoje nejsilnější, ale na celou Ukrajinu.

"Pomoc bude zčásti zaměřena na obnovu zdravotnických, vzdělávacích a sociálních zařízení a další infrastruktury," nastiňuje dokument zhruba oblasti, kam bude pomoc zaměřena. Peníze by měly být uvolňovány postupně během tohoto a příštího roku. A to buď na výběrová řízení, nebo prostřednictvím darů. Jednotlivé projekty by měli realizovat čeští podnikatelé nebo neziskové organizace.

Ministerstvo zahraničí rovněž počítá s poskytováním stipendií ukrajinským studentům. "Zejména studentům zraněným při demonstracích a studentům s dlouhodobým či trvalým zdravotním nebo tělesným postižením v důsledku zásahu silových složek," píše se v návrhu.

Kromě zmíněných 50 milionů už ministerstvo uvolnilo 3 miliony na okamžitou humanitární pomoc. Už loni pak byly schváleny projekty na tento rok za další 4 miliony.

Česká republika v rámci humanitární pomoci Ukrajině rovněž vyslala do Kyjeva tři speciály, kterými přiletělo na léčení téměř 40 zraněných Ukrajinců. Vyslání letadel vyšlo na zhruba 20 milionů korun.

autor: Mikuláš Klang | 12. 3. 2014 15:13

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama