Vláda v demisi podpořila návrh referenda podle ČSSD, o vystoupení Česka z EU by lidé nerozhodovali

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
27. 3. 2018 9:04
Vyplývá to z průběžných výsledků hlasování kabinetu v demisi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

PrahaTomio Okamura, sociální demokraté, nebo někdo úplně jiný? Na české politické scéně pokračuje přetahovaná o to, podle jakého návrhu by měli lidé v České republice pořádat referenda. Do už tak složité situace zasáhla v úterý ráno vláda, která se rozhodla podpořit návrh z dílny ČSSD.

Bez ohledu na to se už ale poslanci zabývají jiným návrhem referenda, který do sněmovny dříve doručil Tomio Okamura se svým SPD. 

Sociální demokraté na rozdíl od SPD nechtějí, aby občané mohli v referendu rozhodovat o vystoupení Česka z Evropské unie nebo ze Severoatlantické aliance. Také vládní legislativci doporučili vyloučit jakékoli mezinárodní smlouvy. Poukazují na to, že jde o složitou a ryze odbornou záležitost, o níž není všelidové hlasování vhodné.

Lidé by podle návrhu ČSSD nemohli schvalovat referendem ani právní předpisy a rozhodovat o základních právech a svobodách, o státním rozpočtu a daních nebo o odvolávání lidí z funkcí. Iniciátor referenda by musel získat dostatek podpisů pod petici nejvýše během půl roku. Výsledek všelidového hlasování by byl závazný jen tehdy, pokud by v něm odpověděla na položenou otázku kladně, nebo záporně nadpoloviční většina všech oprávněných voličů. Tedy i těch, kteří hlasovat nepřijdou.

Zimola proti vlastní straně

Ovšem ani v sociální demokracii nepanují jednotné názory. První místopředseda ČSSD Jiří Zimola už dříve v rozhovoru pro HN sdělil, že je pro to, aby lidé mohli hlasovat také o vystoupení z EU, byť on je pro setrvání. Tento názor zopakoval, když klub ČSSD podal do sněmovny návrh na referendum bez možnosti plebiscitu o EU, za což ho někteří spolustraníci kritizovali.

Ústavní předlohou SPD na zavedení obecného referenda se už začali s neutrálním postojem vlády zabývat poslanci. Ve srovnání s návrhem ČSSD obsahuje mnohem měkčí podmínky pro vyvolání všelidového hlasování, pro závaznost nestanovuje žádné.

Pro schválení ústavního zákona je ve sněmovně i v Senátu nutná třípětinová většina. Představy parlamentních stran o parametrech pro všelidové hlasování se různí. ODS a TOP 09 odmítají obecné referendum zcela.

 

Právě se děje

Další zprávy