Česko může vyjednávat o obranné smlouvě s USA, vláda projednala nutnou směrnici

ČTK ČTK
25. 5. 2022 19:06
Vláda ve středu projednala směrnici, která umožní zahájit vyjednávání o obranné smlouvě mezi Českem a Spojenými státy. Kabinet dokument projednal v utajovaném režimu, úřady tak k němu nesdělují bližší informace. Na zařazení bodu na středeční schůzi vlády v úterý upozornil server Seznam Zprávy.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s americkým protějškem Lloydem Austinem.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s americkým protějškem Lloydem Austinem. | Foto: ČTK

Podle serveru je schválení směrnice k vyjednávání standardní krok u prezidentských mezinárodních smluv. Má obsahovat politické a hospodářské zdůvodnění sjednání smlouvy, dopady na státní rozpočet nebo složení vyjednávacího týmu. 

Samotná vyjednávání o smlouvě Defense Cooperation Agreement (DCA) začnou v druhém červnovém týdnu, kdy do Česka dorazí zástupci USA. Podle dřívějších informací by český vyjednávací tým měl vést náměstek ministryně obrany Jan Havránek. Ten ale míří z ministerstva obrany na české velvyslanectví ve Washingtonu. Mezi českými vyjednávači budou zástupci ministerstev obrany a zahraničí, zapojeni do něj budou také zástupci dalších úřadů. Na záměru smlouvu uzavřít se dohodla se svým americkým protějškem Lloydem Austinem při dubnové cestě do USA ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Smlouva DCA má právně zajistit případné působení amerických vojáků na českém území. Samotné nasazení Američanů v Česku nebude pouze na základě této smlouvy možné, musela by ho, stejně jako v současné době, schválit vláda a následně parlament. Podobný dokument dosud se Spojenými státy uzavřelo 24 členských zemí NATO včetně Slovenska. Černochová po jednání s Austinem řekla, že by oproti podobným smlouvám, které mají okolní země, měla být česko-americká dohoda obecnější. Vyjednávání patrně budou trvat několik měsíců.

VIDEO: Černochová: Na Ukrajině umírají lidé. Nemůžeme jejich krev vykupovat ruským plynem

V hodnotě majetku, který byl ze strany ministerstva obrany odeslán, už jsme na částce kolem jedné miliardy, říká ministryně obrany Jana Černochová. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy