Vláda nebude dál prosazovat Fischerův růstový plán

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
10. 12. 2010 18:14
Tripartita odmítla strategii proexportní politiky
2011: budou demonstrace, nebo sociální smír?
2011: budou demonstrace, nebo sociální smír? | Foto: Radek Nohl

Praha - Podnikatelé i odboráři "zásadně" odmítli návrh strategie české proexportní politiky, tedy koncepci "ekonomické diplomacie".

Spojili se tak proti návrhu, který připravovala vláda. Zástupci zaměstnavatelů a odborářů chtějí, aby nejdřív vzniklo jednotné místo ekonomické diplomacie, a teprve pak vznikala koncepce.

Problém osvětlil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák: ¨"Není dobrá spolupráce ministerstev zahraniční a průmyslu a obchodu. Každého potěší vyslání do zahraničí."

Podle nespokojených odborářů a podnikatelů  dohodu o tom, kdo bude ekonomickou diplomacii - tedy prosazování zájmů českých firem v zahraničí  - vést, blokují hlavně úředníci.

Zástupci vlády také oznámili sociálním partnerům, že dohoda na 38 bodech pro ekonomický růst, na kterých se shodla tripartita za poloúřednické vlády Jana Fischera, padá. Mezi těmito body bylo např. navýšení kapitálu České proexportní banky, ale i stavba jezů na Labi. Vláda Petra Nečase tyto body prosazovat nebude.

"Tato vláda si jde svojí cestou," komentoval to předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

"Bereme na vědomí, že je to mrtvý materiál," dodal viceprezident Hanák.

Jak zaměstnavatelé, tak odboráři také upozornili vládu, že s ní chtějí probírat návrhy ekonomických reforem. "Chceme být u toho," řekl důrazně Jaroslav Hanák. "My jsme ti, kteří vytvářejí hodnoty v této zemi."

Podle zástupců podnikatelů a odborů přijde téma reforem na přetřes už v prvním čtvrtletí příštího roku.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy