Vláda hledá dalších 350 milionů na sociální služby

ČTK ČTK
30. 4. 2013 16:00
Podle Nečase hodlá částku najít ve státním rozpočtu. Oproti loňsku chybí 360 milionů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Do sociálních služeb by mohlo putovat dalších 350 milionů korun. Po jednání s vedením asociace poskytovatelů péče to novinářům řekl premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj se vláda pokusí částku najít ve státním rozpočtu.

Ministerstvo práce rozdělilo letos na služby pro důchodce či postižené 6,05 miliardy korun, tedy o 360 milionů méně než loni. Důvodem byly úspory.

Mnozí provozovatelé uvedli, že pokud nedostanou přidáno, budou muset péči kvůli nedostatku financí omezit či dokonce ukončit.

Významný zaměstnavatel

Podle premiéra sociální služby jen nepomáhají statisícům potřebných, ale představují také významného zaměstnavatele. Pracuje v nich skoro 50 000 lidí, podotkl Nečas.

"Je naším úkolem pokusit se naleznout ve státním rozpočtu další finanční prostředky v objemu zhruba 350 milionů korun, které z objektivních důvodů jsou nezbytné pro dofinancování sociálních služeb," uvedl předseda vlády. Peníze se podle něj kabinet bude snažit najít co nejdřív.

Řekl, že si ale těžko dokáže představit, že by sumu rozdělovaly kraje. Mají prý někdy "velmi podivné představy" o sociálních službách a k některým poskytovatelům se chovají "velmi macešsky", podporují hlavně svá zařízení.

Rozhodovat by tedy mělo ministerstvo práce. Přitom by tlačilo i na kraje, aby část péče dofinancovaly, uvedl premiér.

Kraje budou rozhodovat samy

Kraje měly od příštího roku dotace rozdělovat samy. Dosud to dělalo na jejich doporučení ministerstvo. Podle Nečase není ale situace na změnu zralá a je nutné ji odložit o rok či dva. Za tu dobu by měla vzniknout síť služeb podle střednědobých plánů.

Provozovatelé by měli mít dlouhodobější kontrakt. Klienti by tak měli jistotu, že v dalším roce bude služba fungovat. Vzniknout by měl systém dlouhodobé sociálně zdravotní péče, na který by přispívaly zdravotní pojišťovny, popsal předseda vlády.

Poskytovatelé služeb podle prezidenta jejich asociace Jiřího Horeckého premiérův příslib peněz stejně jako vyjasnění pravidel vítají.

"Financování sociálních služeb v ČR není ideální. Můžeme ho označit za ne zcela efektivní a ne zcela transparentní. Poškozuje již delší dobu některé poskytovatele," uvedl Horecký.

Dodal, že nynější systém rozdělování prostředků mnohé služby ohrožuje, musí se prý nastavit spravedlivě. S odkladem asociace souhlasí.

Problémy se táhnou léta

Problémy s financováním se táhnou léta. Omezení služeb či jejich uzavírání hrozilo i v minulém roce. Bývalý ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) pak hledal rezervy, dodatečně z nich provozovatelům poslal 140 milionů.

Drábkova nástupkyně ve funkci, ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) před měsícem oznámila, že provozovatelům její resort z rezerv poskytne 100 milionů i letos. Chtěla pak jednat s ministerstvem financí ještě o dalších penězích z rozpočtu.

Poskytovatelé pro letošek původně usilovali o 10,3 miliardy korun. Podle krajů jim mělo stačit 8,2 miliardy. Nakonec je to ale ještě o víc než dvě miliardy méně.

Výše dotací se postupně snižuje. V roce 2008 činily 8,2 miliardy. V roce 2009 klesly na 7,4 miliardy korun. O rok později to bylo ještě o 600 milionů méně. V roce 2011 se pak rozdělilo 6,2 miliardy korun. Poskytovatelé podotýkají, že DPH, ceny a náklady ale rostou.

 

Právě se děje

Další zprávy