Brno - Pomalá práce ministerstev práce a sociálních věcí a pro místní rozvoj se přestala líbit veřejnému ochránci práv Otakaru Motejlovi. Chce po vládě, aby situaci změnila.
Je to krok, ke kterému ombudsman sahá jenom ve výjimečných případech a ve chvíli, kdy už ztroskotaly všechny pokusy o změnu v postoji státních úřadů.
Vláda se bude počínáním ministerstev zabývat na dnešním zasedání.
Alarmující situace
Motejlovi se nelíbí to, jak pomalu se na Ministerstvu pro místní rozvoj vyřizuje podání týkajících se stavebního řádu. Ministerstvo práce a sociálních věcí je zase liknavé při vyřizování odvolání proti rozhodnutím úřadů práce o vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání.
Situaci nezměnilo ani jednání s bývalými i nynějšími ministry. A například v případě Ministerstva pro místní rozvoj je podle Motejla už zbytečné řešit celou situaci s ministrem.
Další Motejlovi případy
- Cestovat s dětmi na občanku? Už to řeší ombudsman
- Ombudsman: Vsetín by měl vzít Romy zpět
- Zlom: Sterilizace bez souhlasu poprvé trestným činem
"Nemá smysl v dané věci korespondovat s resortním ministrem a jeho podřízenými, neboť prostředky nápravy ze strany ministra se ukázaly jako nefunkční a problém neřešící," uvedl Motejl.
"Situace ve vyřizování podání na úseku stavebního úřadu je alarmující," uvedl Motejl.
Dodal, že loni odbor ze 141 odvolání vyřídil jen 82 kauz. Z 305 podnětů k přezkumnému řízení jich vyřídil 77 a ze 41 žádostí o náhradu škody polovinu z nich.
S ministry už jednání nebude
Ombudsman uvedl, že úředníci na ministerstvu práce a sociálních věcí nestíhají vyřizovat odvolání proti rozhodnutím úřadů práce. Vyškrtnutí žadatele z evidence uchazečů o zaměstnání přitom může mít pro tyto občany velmi negativní dopad, rozhodnutí totiž nemá odkladný účinek.
K 1. dubnu 2007 evidovalo ministerstvo 1858 nevyřízených kauz. "Lidé jsou v době rozhodování odvolacího orgánu odkázáni pouze na dávky hmotné nouze ve výši existenčního minima (2020 korun)," uvedl Motejl.
I v tomto případě už ombudsman rozhodl, že jednat s ministrem už nemá smysl.
Motejl chce, aby vláda usnesením uložila ministrovi pro místní rozvoj posílit příslušný odbor ministerstva a uskutečnit organizační změny tak, aby došlo k výraznému zlepšení neutěšené situace.
Podobné řešení očekává i u druhého ministerstva.
Stát bude platit?
Podle Motejla kromě toho, že úřady porušují práva lidí, tak státu hrozí, že by mohl za pomalý postup úřadů také platit. "A to v situaci, kdy se postižené osoby začnou domáhat odškodnění za nesprávný úřední postup," uvedl Motejl.
Ministerstva se brání tím, že sice zavádí opatření na zrychlení práce, nemohou ale přijímat další úředníky a potýkají se množstvím nevyřízených žádostí a stížností z minulých let.
Například na ministerstvo pro místní rozvoj bylo loni z krajů přijato celkem 32 žádostí o náhradu škody za 31 milionů korun, za letošek přibylo 20 žádostí s požadovanou částkou 1,2 miliardy korun.
"Rozhodnutí odboru přitom podléhají soudnímu přezkumu, odbor je věcně zodpovědný také za vedení správních žalob," uvedl náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Pávek.