Cestovat s dětmi na občanku? Už to řeší ombusman

Tomáš Fránek
11. 7. 2007 9:40
Lidé se nemohli dostat přes hranice
Typ průkazu, který je dosud platný.
Typ průkazu, který je dosud platný. | Foto: Archiv Ministerstva vnitra

Brno - Policisté sloužící na hranicích nemají úplně jasno, za jakých podmínek mohou pustit přes hranice turisty, kteří cestují s dětmi a prokazují se pouze občanským průkazem. 

Kancelář ombudsmana to zjistila, když začala řešit stále se množící stížnosti lidí, které policie do ciziny odmítla pustit.

Z ankety na náhodně vybraných přechodech s Rakouskem se zjistilo, že v některých případech čeští policisté nepovažovali zápis dítěte v občanském průkazu za dostačující pro vycestování ze země.

Nesrozumitelné pro všechny

Ředitelství cizinecké a pohraniční policie uvedlo, že všichni policisté byli upozorněni, že lidé mohou cestovat s dětmi zapsanými v občanských průkazech bez problémů. Problém by podle policie neměl být ani u pohraničních úřadů v okolních státech.

"Ve dvou případech řekli, že rodiče s dětmi přes hranice pustí, ve dvou případech ne," uvedla zástupkyně omdusmana Jitka Seitlová, podle níž jsou paragrafy o dokladech nepřehledné tak, že v nich špatně vyznají í odborníci. 

"Pokud je občanský průkaz skutečně platným dokladem, nemůže být dítěti zapsanému v občanském průkazu rodiče bráněno ve volném pohybu v rámci Evropské unie," říká však Seitlová.

Na problém s občankami a dětmi upozornilo také ministerstvo vnitra. Podle něj se v některých případech mohou objevit problémy na hraničních přechodech jiných států.

Problematické rodné číslo

V českých občanských průkazech je totiž jako nepovinný údaj o rodném čísle dítěte, ve státech Evropské unie se však jako identifikační údaj používá datum narození.

"Pro některé cizí úřady může být rodné číslo nesrozumitelné, to může být důvodem k tomu, aby nebylo povolení překročení hranic," uvedlo ministerstvo v odpovědi veřejnému ochránci práv.

Ministerstvo už zaznamenalo případy, kdy ambasáda v zahraničí musela lidem, kteří se na občanské průkazy s dětmi nemohly dostat  přes hranice, vydat nové pasy, aby se mohli vrátit zpět do Česka. Konkrétní případ se stal v Belgii.

Podle veřejného ochránce práv by Česko mohlo informovat zahraniční úřady o tom, co znamenají údaje o rodných číslech, případně novelizovat potřebný zákon.

Právo na volný pohyb v rámci Evropské unie vyplývá ze smlouvy o založení Evropského společenství. Lidé z Česka mohou podle této směrnice cestovat s platným průkazem totožnosti nebo s cestovním pasem.

Spory o pasy

Jako platný průkaz totožnosti byl uznán občanský průkaz (karta zelené barvy) se strojově čitelnými údaji a vícejazyčnými názvy rubrik.

Cestování děti přes hranice vedlo v Česku i k politickým sporům. Zákonodárci totiž původně schválili normu, podle které musely mít všechny děti svoje cestovní pasy.

Nové vedení ministerstva vnitra ale prosadilo změnu, děti do deseti let nebudou muset mít od jara příštího roku pro cesty do zahraničí vlastní cestovní. Rodiče je budou moci mít znovu uvedeny ve svých pasech.

Češi vyjíždí do zahraničí nejvíce přes německo-českou státní hranici, je to 30 procent všech výjezdů. Na druhém místě jsou výjezdy přes slovensko-českou hranici  ( 26 procent), na třetím místě jsou výjezdy přes rakousko-českou hranici ( 18 procent).

 

Právě se děje

Další zprávy