Vláda bude rázně škrtat ve zdravotnictví

Zdeněk Mihalco, Petr Holub
16. 4. 2007 12:00
Topolánkův kabinet chce uspořit miliardy

Praha - Vláda chystá výrazné škrty v rozpočtu a jedním z nejpostiženějších rezortů má být zdravotnictví.

Kabinet plánuje jednak snížit dotace na zdravotní pojištění státních pojištěnců, méně peněz na opravy a investice dostanou nemocnice a škrty se dotknou také některých neziskových organizací.

Miliardy dolů

Mezi státní pojištěnce patří více než polovina populace - nezaměstnaní lidé, děti, studenti a důchodci. Stát přispívá do zdravotního pojištění částkou počítanou z 25 procent průměrné mzdy, dnes zhruba 680 korun za měsíc. Vzhledem k růstu průměrné mzdy se tato částka rok od roku zvyšovala.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | Foto: Ludvík Hradilek

Vláda podle informací Aktuálně.cz původně chtěla, aby se sazba počítala z 23,5 procenta průměrné mzdy. Nakonec však ministr  zdravotnictví Tomáš Julínek prosadil, že sazba zůstane nominálně na 25 procentech, zároveň se však nebude v letech 2008 a 2009 zvyšovat. Další peníze budou přidány až v roce 2010. "Pojistné se v příštích letech nebude zvyšovat, tedy i v dalších letech by měl stát platit za jednoho pacienta stejnou částku jako letos," vysvětluje ministr.

Fakticky se ale tím nic nemění, stát ušetří stejně, jako kdyby sazbu snížil.

Tento způsob platby pojistného v příštích letech potvrdili i další úředníci ministerstva. Ať tak či tak, do zdravotnictví půjde v příštích třech letech o několik miliard méně, než se dosud předpokládalo.

Lékaři protestují

Proti tomu protestuje Česká lékařská komora. Podle ní takové škrty povedou k zadlužování pojišťoven nebo k omezení zdravotní péče.

"Pacienti se nemusí bát zhoršení péče. Pojišťovna se s nižší dotací od státu vyrovná," ujišťuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jana Víšková.

Ministerstvo se brání tím, že zdravotnictví bude v příštích letech bohatší o poplatky pacientů za návštěvu lékaře a vystavený recept. Ministrův náměstek Marek Šnajdr tvrdí, že prostředky získané díky zavedení poplatků u lékaře zcela nahradí úspory na zdravotním pojištění, protože lidé budou chodit k lékaři méně často a užívat menší objem léků.

Komora nesouhlasí. "Poplatky mají pouze regulační charakter a rozhodně to neznamená, že by díky nim šlo do zdravotnictví výrazně více peněz," říká Michal Sojka z České lékařské komory.

AIDS: Dotace na hranici únosnosti

Vláda chce v příštích letech také o několik procent seškrtat samotný rozpočet ministerstva zdravotnictví. Řádově jde o stamilionové úspory. To bude znamenat utlumení investic a nižší dotace na některé speciální programy.

Přijít o část dotací na modernizaci mohou některé nemocnice, méně peněz bude také na dotace některých neziskových organizací zabývajících se pomocí vážně nemocným.

"Náš rozpočet je na hranici únosnosti. Dotace státu rok od roku klesají, další omezení bude znamenat zastavení některých našich aktivit," říká Miroslav Hlavatý z České společnosti AIDS, která zajišťuje například bezplatné testování na HIV infekci.

Zdraví stojí stovky miliard

Českým zdravotnictvím ročně proteče přes 200 miliard korun.

Výdaje na zdravotnictví v Česku nyní přesahují sedm procent HDP. V ekonomicky vyspělých zemích Evropské unie je procento vyšší. Například ve Francii je to téměř deset procent. Naopak třeba na Slovensku věnují na zdravotnictví méně peněz než u nás.

 

Právě se děje

Další zprávy