Falešný průzkum dal zastáncům Brexitu velký náskok, nachytala se i banka JP Morgan

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 16. 6. 2016 8:46
Agentura BMG Research popřela pravost průzkumu, který se raketové šířil na sociálních sítích. Zastánci Brexitu v něm měli náskok čtyř procentních bodů. I v pravých průzkumech ale zastánci odchodu z EU dotahují ty, kteří chtějí v osmadvacítce zůstat.
V Londýně se agituje i na Temži.
V Londýně se agituje i na Temži. | Foto: Reuters

Londýn - Průzkumům veřejného mínění mnozí Britové příliš nevěří přinejmenším po loňské zkušenosti.

Tehdy téměř všechny předpovídaly v parlamentních volbách těsný souboj mezi konzervativci a labouristy. Ve volbách ale nakonec jasně vyhrála Konzervativní strana premiéra Davida Camerona.

Průzkumy před referendem o vystoupení z Evropské unie také předpovídají těsný výsledek.

Mezi těmi, které uvádějí jasné vedení zastánců Brexitu, byl ve středu ráno zveřejněný průzkum agentury BMG Research. Zastánci odchodu v něm mají náskok čtyř procentních bodů.

Nečestné úmysly, nebo horlivost?

Zpráva o průzkumu se rychle rozšířila internetem a sociálními sítěmi, zejména na Twitteru. Převzala ho ale i některá britská média a do analýzy jej zapracovala i banka JP Morgan.

Společnost BMG Research se ale od průzkumu distancovala. "Je to hoax (falešná zpráva - pozn. red.). Nevíme, jestli měl někdo nečestné úmysly, nebo byl jen příliš horlivý na Twitteru,“ řekl agentuře Reuters její ředitel Michael Turner.

Poslední průzkum agentura provedla 25. května. A vyplynulo z něj, že příznivci vystoupení z Evropské unie mají náskok jen jednoho procentního bodu.

JP Morgan oznámila, že i po vyřazení hoaxu ze své analýzy mají příznivci Brexitu stále náskok 1,4 procentního bodu.

Ožehavé téma

Výsledky průzkumů jsou týden před hlasováním citlivou věcí, protože na ně reagují trhy. Přesněji: reagují propady na zprávy, že Brexit má převahu.

Akcie na evropských burzách šest dní po sobě klesají. "Obavy z Brexitu zasahují zejména akcie finančního sektoru,“ vysvětluje analytik belgické banky KBC Koen De Leus.

Index londýnské burzy FTSE 100 oslabil o 2,01 procenta na 5923,53 bodu, nejníže za čtyři měsíce. Ve středu zaznamenaly kvůli Brexitu pokles ceny ropy.

K Brexitu se v tomto směru vyjádřil už i ruský ministr hospodářství Alexej Ulukjajev. "Možnost odchodu Británie z Evropské unie má větší dopad na trhy než rozhodnutí americké centrální banky ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny," cituje Ulukjajeva agentura Tass.

Vlivný bulvární list The Sun v úterý vyzval své čtenáře, aby hlasovali pro opuštění EU. Zároveň ale zveřejnil průzkum agentury ComRes, podle kterého by 46 procent voličů hlasovalo pro setrvání v Unii a 45 procent pro odchod.

Tisková agentura Bloomberg uvádí, že index pravděpodobnosti Brexitu činí podle jejich výpočtů ve středu 39 procent. Pravděpodobnost se tak zvyšuje s každým dnem. V pondělí činila 24 procent, v úterý 33 procent.

Známá sázková kancelář Ladbrokes to vidí podobně. Šanci na setrvání v EU má nyní na "barometru" na 62 procentech, šanci na Brexit na 38 procentech.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy