Víceletá gymnázia naučí děti víc, zjistil výzkum

Vendula Křížová, spolupracovnice Aktuálně.cz
23. 2. 2009 22:16
Společnost Scio srovnala, jak jsou na tom děti na začátku a na konci studia

Praha - Společnost Scio, která testuje znalosti českých žáků a sudentů středních škol, došla ve svém výzkumu Vektor k závěru, že víceletá gymnázia přeci jen vzdělávají děti efektivněji než základní školy ve spojení s klasickými čtyřletými gymnázii.

Právě k tomu dospěly mezinárodní průzkumy PISA a TIMMS, které se zaměřily na gramotnost žáků a znalosti přírodních věd.

Vyplynulo z nich, že úroveň znalostí a schopností žáků devátých tříd a stejně starých žáků víceletých gymnázií je srovnatelná.

Jinak než PISA

Vektor ovšem zaznamenal mezi školáky rozdíly, důvodem může být i odlišná metodika. "Je založen na testování studentů na počátku, ale oproti průzkumu PISA i na konci středoškolského studia," vysvětlil Marek Numerato ze společnosti Scio.

Zároveň upozornil, že cílem výzkumu rozhodně není podpořit zastánce či odpůrce víceletých gymnázií.

"Chceme vyvolat další korektní a věcnou diskusi k tématu kvality a efektivity vzdělávání na víceletých gymnázií," dodal.

Čeština zprvu vyrovnaná

Do výzkumu byli zařazeni letošní maturanti, kteří se na podzim 2005 zúčastnili vstupního testování.

A výsledky byly překvapivé - žáci víceletých gymnázií dosáhli v obou testech výrazně lepších výsledků než jejich vrstevníci ze čtyřletých gymnázií.

Před čtyřmi lety se rozdíl nejvýraznější projevil u testu z angličtiny. Zatímco studenti víceletých gymnázií ho řešili s průměrnou hrubou úspěšností 78 procent, žáci čtyřletých gymnázií (tedy ti, kteří dokončili celou ZŠ) skončili o sedmnáct procent pozadu.

U matematických úloh zaostávali absolventi devíti tříd základní školy o čtyři procenta pozadu.

Jediný předmět, kde byl rozdíl mezi oběma sledovanými skupinami minimální, představoval český jazyk - studenti obou typů gymnázií ho řešili v průměru se 70procentní hrubou úspěšností.

Rozdíl se projevil

Ve výstupním testování již ale žáci z víceletých gymnázií předčili své kolegy ze čtyřletého studia ve všech sledovaných předmětech. U angličtiny činil rozdíl deset procent, u matematiky devět a v českém jazyce čtyři procenta.

Společnost Scio také testuje takzvané obecné studijní předpoklady, které nezkouší znalosti žáků, ale jejich schopnosti. I tady byli žáci víceletých gymnázií o pět procent úspěšnější než jejich stejně staří spolužáci ze základní školy.

Mezi žáky víceletých gymnázií navíc ve všech předmětech s výjimkou angličtiny převažovala skupina žáků, kteří se v rámci všech gymnazistů během studia zlepšili, nad těmi, kteří se na gymnáziu postupně zhoršovali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy