Školy chřadnou a žáci mířící na gymnázia to dokládají

Vendula Křížová, spolupracovnice Aktuálně.cz
22. 2. 2009 22:00
Co ukázaly zimní srovnávací zkoušky společnosti Scio
Škola je připravuje málo. Znovu se to ukázalo.
Škola je připravuje málo. Znovu se to ukázalo. | Foto: Reuters

Praha - Na české střední školy letos přijdou žáci, kteří jen potvrdí spíše klesající trend úrovně základních škol.

Tak vyhodnotili experti společnosti Scio letošní testy, které skládalo dva a půl tisice žáků pátých, sedmých a devátých tříd v zimních srovnávacích zkouškách, které Scio organizuje.

Zkoušky fungují jako příprava pro přijímací řízení na víceletá a čtyřletá gymnázia. A dá se z nich usuzovat, jaká je generace budoucích gymnazistů.

"Jak se podle výsledků srovnávacích zkoušek zdá, současné populační ročníky se svými výsledky příliš neliší od stejně starých žáků v minulých letech. Odchylky v průměrných výsledcích z testů z obecných studijních předpokladů, českého jazyka a matematiky nejsou významné," uvedl k výsledkům mluvčí společnosti Bohumil Kartous.

Přesto podle expertů nepatrná odchylka v úrovni studentů existuje - pokles úspěšnosti v matematice a částečně i v českém jazyce byl zaznamenán.

Liška to ví

Potvrzuje se tak trend, který loni na podzim připomněly mezinárodní výzkumy TIMMS a PISA - že úroveň vzdělání žáků základních škol klesá.

Ministr školství Ondřej Liška: Je nutné postupně tlumit víceletá gymnázia.
Ministr školství Ondřej Liška: Je nutné postupně tlumit víceletá gymnázia. | Foto: Ludvík Hradilek

Na tento fakt reagoval i ministr školství Ondřej Liška (SZ). Po špatných výsledcích ve zmíněných výzkumech prohlásil, že se zasadí o zlepšení výuky na základních školách a to do takové míry, aby se postupně mohla "rušit" víceletá gymnázia.

"Podíl dětí na víceletých gymnáziích se bude postupně přirozenou cestou snižovat, a to v závislosti na zkvalitňování vzdělávacího procesu na 2. stupni základních škol," uvedl Liška.

Zájem ale trvá

Na srovnávací zkoušky Scia však letos přišlo více žáků pátých tříd než v loňském roce a zároveň mnohem méně žáků sedmých a devátých tříd.

"Je to s největší pravděpodobností způsobeno tím, že víceletá gymnázia potvrzují svou roli kvalitnějších poskytovatelů vzdělání a tedy lepší záruky kariérní budoucnosti," uvedl mluvčí společnosti Bohumil Kartous.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy