VHS a diskman. Tato technika zmizela ze životů čtenářů

Zdeněk Mihalco
3. 3. 2010 15:55
Čtenáři v seriálu Aktuálně.cz píší, co zmizelo z jejich života za poslední desetiletí
Foto: Aktuálně.cz

* Další díl seriálu Aktuálně.cz

Jehličková tiskárna, diskman, VHS, vytáčené připojení k internetu. To jsou některé z nejčastějších pojmů, které čtenáři Aktuálně.cz uváděli v rámci seriálu Aktuálně.cz, ve kterém se redakce s přispěním čtenářů snaží zmonitorovat, co zmizelo z našich životů během posledního desetiletí, a co naopak naše životy v další dekádě obohatí.

Lidé píší do redakce text v délce jedné sms zprávy, co charakterizuje posledních dekádu a co podle jejich názoru bude charakterizovat příštích deset let.

Mnozí čtenáři upozornili, že právě v tomto díle seriálu  - nazvaném Technologie - jsou změny posledních let nejvýraznější.

V první zprávě délky 160 znaků (tedy jedné sms) čtenáři vyjmenovávali, co z jejich životů v oblasti techniky v poslední dekádě dominovalo, a co z jejich života  zmizelo. Řada čtenářů upozornila na ústup videa a rozšíření mp3 přehrávačů a dalších nosičů dat. "Před deseti lety jsme ještě kupovali videopřehrávače. Kde je jim dnes konec?" zamýšlí se Vladimír Mařík, profesor kybernetiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze.

Také čtenář Petr uvádí videokazety jako jednu z technologií, která v poslední dekádě vymizela. I podle jeho názoru došlo ke značnému posunu právě v oblasti nosičů dat. Jeden ze čtenářů také například upozorňuje, že po počátečním boomu podle jeho názoru poklesla obliba videokamer.

Ve druhé části ankety čtenáři Aktuálně.cz v délce jedné SMS zprávy psali, co by chtěli, aby za ně v roce 2020 dělaly stroje. Čtenář Vilda si například myslí, že by stroje do budoucna měly řídit dopravu. Dopravní prostředky by se tak mohly obejít zcela bez řidičů, což by mohlo přispět ke zvýšení bezpečnosti.

"Za deset let budou i běžné automobily schopny zaparkovat automaticky, budou vybaveny kamerami, které čtou dopravní značky a napovídají řidiči, technika je bude zcela spolehlivě navádět a ještě varovat před dopravními problémy na cestě," dává částečně za pravdu čtenáři profesor kybernetiky na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze Vladimír Mařík.

Také na poli informačních technologií by někteří čtenáři uvítali další vývoj. Čtenář Pavel H. si myslí, že by měly být za deset let přehrávače různých médií, televize a rychlý internet na jednom jednoduchém zařízení.

Čtenáři očekávají i další rozvoj v oblasti medicíny. „Stroje by měly přispívat ke zvyšování kvality života, ne pouze k jeho prodlužování," napsal jeden ze čtenářů.

Co si o vývoji v oblasti technologií v minulé a následující dekádě myslí odborníci? Více ZDE.


 

Foto: Aktuálně.cz
Čtenáři v seriálu Aktuálně.cz mapují dvě desetiletí - to uplynulé, 2000-2010, i to, co máme před sebou, 2010-2020. Jak se proměňuje příroda, technologie, jak lidé? Čím jsme platili a budeme platit v budoucnu? Stačí poslat internetovou SMS (ne z vašeho mobilu, ale zadarmo, z našich stránek) a z tipů čtenářů redakce sesteví obraz desetiletí. Další díl seriálu Aktuálně.cz uveřejníme v nejbližších dnech.
 

Právě se děje

před 31 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy