Vězňům končí čas tepláků. Přichází doba riflí

Martina Macková
20. 4. 2007 0:00
Odsouzení a obvinění změní vězeňské stejnokroje
Rozdíl v barvě. Roman Kuru ukazuje starou fialovou a novou zelenou mikinu.
Rozdíl v barvě. Roman Kuru ukazuje starou fialovou a novou zelenou mikinu. | Foto: Ondřej Besperát

Teplice/Praha - Nejprve budou zelení a pak? Pak možná modří. Vězeňská služba mění oblečení lidí, kteří se octnou za mřížemi. Místo nynějších tepláků dostanou ti, kdo jsou "jen" obviněni a sedí ve vazbě, khaki kalhoty, triko a mikinu. Odsouzení trestanci budou nosit třídílný stejnokroj v džínově modré.

Všichni se mají převléknout do konce roku.

Obvinění už své nové šaty důkladně otestovali ve vazební věznici v Teplicích. Po třech měsících má díky tomu generální ředitel Vězeňské služby na stole hodnocení asi stovky vězňů a také názory velitelů teplické věznice.

Džíny jen pro odsouzence

Předpisy žádají, aby se obvinění a odsouzení oblékali rozdílně. Stejné budou na oblečení jen reflexní pruhy, které jsou v noci vidět.

"Nejedná se v pravém slova smyslu o tvrdé a nepohodlné rifle," říká o novém oděvu pro odsouzené generální ředitel Vězeňské služby Luděk Kula. "Jde o látku z plátnové vazby jejímž charakteristickým rysem je šedomodrý melír. Látka supluje méně komfortní  riflovinu."

Pro obviněné vězneňská služba vybrala oděv z keprové směsové tkaniny. "Je to ale v kvalitě srovnatelné s tím, co budou mít odsouzení," ujišťuje ředitel Kula.

Výběrové řízení na dodavatele oděvů se konat nebude, vězni si podle jeho plánů ušijí oblečení ve svých dílnách sami.

Doma bych v tom určitě nechodila

Nové oblečení pro obviněné se chystá přesto, že obvinění nemusejí nutně chodit ve vězeňských teplácích. Připouští se, aby jim jejich nejbližší posílali civilní oblečení. Také jim ale šaty musí každý týden vyprat. Protože je to složité, tráví většina obviněných čas ve vazbě ve světle fialových teplákových soupravách.

V Teplicích je jako první vyměnili za khaki kalhoty, béžové tričko s límečkem a zelenou mikinu. "Ve vazbě se musí ctít presumpce neviny. Myslím, že tepláky a tepláková bunda nebyly příliš důstojné," míní Kula.

Vězni, kteří v Teplicích nové ošacení testovali, však úplně spokojeni nejsou. "V létě v těch kalhotách bude horko. A taky jsou z pevné látky a když trávíte čtyřiadvacet hodin denně na malé cele s dalšími třemi chlapy, někdo vždycky musí ležet na palandě. A to není v takovém materiálu moc pohodlné," míní Luděk Majrych, který ve vazbě už strávil přes rok.

Mikina se spere, ale tričko... to je bezva

Ti, kdo stejnokroje zkoušeli, se většinou shodují, že nové oděvy věznice už dávno potřebovaly.

"Ty staré tepláky jsou v hrozném stavu. Některé sady mají díry, jiné jsou vytahané a obnošené. Rozhodně jsou ty nové šaty lepší, i když jsou to na mě trochu chlapské střihy," říká třiadvacetiletá Martina Pecková, která v teplické cele čeká už pět měsíců na  soud za loupež.

"Je to dobré. Člověk si alespoň připadá trochu důstojně, když mu přijde nějaká návštěva. Nebo když jde k soudci a nemusí tam nastoupit ve fialových teplákách," míní také jednadvacetiletý Roman Kuru, který je odsouzen na šest let za loupež a čeká, jak dopadne jeho odvolání u krajského soudu.

Nejvíce vězni chválí nová trika. "Ale potřebovali bychom alespoň dvě tři, když se na vycházce zpotíme," dodávají. Někteří si také stěžují, že je materiál kalhot svědí, jiným se po vyprání najednou stala mikina těsnou.

"Požádali jsme kvůli tomu, aby lékař vypracoval posudek na materiály, ze kterých se šilo. Nezjistilo se, že by někdo měl zdravotní problém," řekl Aktuálně.cz mluvčí věznice Tomáš Kopa.

Pětapadesátkrát vypráno

Závěry z teplického testu vězeňského oblečení jsou jasné. Aby bylo ideální, muselo by se alespoň částečně změnit. Ředitelství připouští, že k závažným připomínkám určitě přihlédne.

"Navrhujeme zvážit, zda je nutné, aby mikiny měly silné lemy a aby trika měla límečky. Do nich by totiž mohli obvinění ledacos schovat," uvádí pro příklad mluvčí teplické věznice.

I další připomínky jsou praktické. Mikina i kalhoty jsou z materiálu, který se sráží, s tím by se mělo dopředu počítat. V Teplicích jednu sadu vyprali pětapadesátkrát, aby zjistili i další nedostatek. "Knoflíky, na které se zapíná poklopec, nejsou moc odolné. Navrhujeme buď suchý zip, nebo gumu do pasu," říká Kopa.

"Nové oblečení je dobré, ale buďte celé dny v jednom, ať ležíte na posteli nebo jdete k soudu," říká Luděk Majrych.
"Nové oblečení je dobré, ale buďte celé dny v jednom, ať ležíte na posteli nebo jdete k soudu," říká Luděk Majrych. | Foto: Ondřej Besperát

Nejzávažnější připomínka je červeně napsaná ve zprávě a týká se právě reflexních prvků, které by měly odhalit ve tmě prchající vězně. Dnes by je tak lehce neprozradily. Jsou našity až na konci nohavic - ty se dají jednoduše zahnout a pruhy tak "zmizí".

"Já osobně si myslím, že barva celého kompletu by měla být spíš výraznější. V khaki oblečení by se uprchlý mohl snadno maskovat, podobné barvy se přece kvůli tomu používají v armádě," míní Kopa.

Nejlepší je nosit svoje

Tepláky a v noci zase vojenské "banány" - žlutá plátěná pyžama, se v českých věznicích nosí už padesát let.

"Je fajn, že se rozhodli vyměnit oblečení. Je to asi stokrát lepší než tepláky. Ale měli myslet i na spodní prádlo a ponožky. Ty erární zůstávají staré a je to dost hrozné," připomínají tepličtí vězni.

I když mají jako první v zemi nové oblečení, stejně by se nejraději převlékli. Do svého. "Teď čekám, až mi přijdou peníze, a pak už budu mít na to, aby mi naši posílali moje šaty. Budu konečně ve svém," těší se Roman Kuru.

"Když má člověk možnost nosit svoje, je to nejlepší. Voní to po domově, je to lepší pocit," říká také Martina Pecková. "Stejně nechápu tu logiku. Podle předpisů mohu mít svoje oblečení jen když mě ho bude rodina každý týden posílat vyprané. Vězeňský oděv se ale přitom mění jednou za dva týdny."

 

Právě se děje

Další zprávy