Vězeňská služba zaplatí 50 000 za únik fotek Ratha

Domácí Domácí
27. 5. 2013 15:05
Podle Úřadu na ochranu osobních údajů fotky i informace nedostatečně zabezpečila
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaVězeňská služba (VS) musí zaplatit pokutu 50 000 korun za únik vězeňských fotografií Davida Ratha do médií.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) totiž zamítl rozklad, který VS proti rozhodnutí podala. Podle ÚOOÚ chybovala VS v tom, že nedostatečně zabezpečila osobní údaje zadržených lidí.

Do vězeňského informačního systému se totiž mohl dostat každý, kdo měl oprávnění s ním pracovat, tedy i řadoví zaměstnanci z jiných věznic. Celkově tak mohlo Rathovy údaje získat 5000 lidí.

"Ve správním řízení s Vězeňskou správou se potvrdilo, že nastavení přístupových práv nepředcházelo rizikům neoprávněného čtení, kopírování a přenosu záznamů obsahujících osobní údaje osob umístěných ve věznicích. Proto mohlo dojít k neoprávněnému předání fotografií tisku," uvedla mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková.

Vězeňské fotografie Ratha a dalších sedmi lidí poskytl médiím údajně praporčík VS z věznice Oráčov. Od deníku Blesk za to měl podle Generální inspekce bezpečnostních sborů dostat 5000 korun.

Další pracovník VS získal prý z informačního systému neoprávněně osobní údaje lidí z Rathovy kauzy. Oba muži byli obviněni, vyšetřování probíhá na svobodě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy