Vězeňská služba zaplatí 50 000 za únik fotek Ratha

Domácí Domácí
27. 5. 2013 15:05
Podle Úřadu na ochranu osobních údajů fotky i informace nedostatečně zabezpečila
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaVězeňská služba (VS) musí zaplatit pokutu 50 000 korun za únik vězeňských fotografií Davida Ratha do médií.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) totiž zamítl rozklad, který VS proti rozhodnutí podala. Podle ÚOOÚ chybovala VS v tom, že nedostatečně zabezpečila osobní údaje zadržených lidí.

Do vězeňského informačního systému se totiž mohl dostat každý, kdo měl oprávnění s ním pracovat, tedy i řadoví zaměstnanci z jiných věznic. Celkově tak mohlo Rathovy údaje získat 5000 lidí.

"Ve správním řízení s Vězeňskou správou se potvrdilo, že nastavení přístupových práv nepředcházelo rizikům neoprávněného čtení, kopírování a přenosu záznamů obsahujících osobní údaje osob umístěných ve věznicích. Proto mohlo dojít k neoprávněnému předání fotografií tisku," uvedla mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková.

Vězeňské fotografie Ratha a dalších sedmi lidí poskytl médiím údajně praporčík VS z věznice Oráčov. Od deníku Blesk za to měl podle Generální inspekce bezpečnostních sborů dostat 5000 korun.

Další pracovník VS získal prý z informačního systému neoprávněně osobní údaje lidí z Rathovy kauzy. Oba muži byli obviněni, vyšetřování probíhá na svobodě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy