Vězení za stalking: Pomoc obětem, nebo zbraň na bulvár?

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
3. 7. 2008 11:35
Experti se neshodnou, zda má být pronásledování trestné

Praha - Pronásledování, sledování, neustálé posílání SMS zpráv, volání, ale i vyhrožování.

Tak mohou vypadat projevy nového trestného činu, který chtějí poslanci na podzim zařadit do dlouho připravovaného trestního zákoníku.

Poslední vlnu debat o stalkingu (nebezpečném pronásledování) odstartoval v polovině dubna případ mladé ženy, kterou její expřítel zastřelil před obchodním centrem v pražských Štěrboholích.

Čtěte více: Vražda před hypermarketem, pachatel se zastřelil

Paragraf o stalkingu

(...) kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým, vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje, vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje, omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu, a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti, odnětím svobody na šest měsíců až tři roky bude pachatel potrestán, spáchá-li uvedený čin vůči dítěti nebo těhotné ženě, se zbraní nebo nejméně se dvěma osobami.

Dlouho předtím ji různě pronásledoval a ona se obrátila i na policii. Bez úspěchu.

Politici se na trestnosti stalkingu víceméně shodli, ochránci lidských práv jásají.

Soudci ovšem jejich nadšení pro plánovanou změnu nesdílejí. "Špatná práce orgánů a úřadů se nezlepší tím, že se vymyslí nová sankce," míní čestný předseda Soudcovské unie Libor Vávra.

České právo podle něj nástroje na postihování pronásledovatelů má, jen je nevyužívá.

"Především by se mělo začít v občanskoprávní rovině. Oběť by měla podat žalobu. Soudci mají dnes možnost vynášet i zákazy podobné těm americkým, kdy má člověk zákaz přiblížit se k někomu třeba na sto metrů," vysvětluje.

Pokud někdo takový verdikt soudu poruší, už na něj může i policie. Dopouští se totiž maření výkonu úředního rozhodnutí. "Za to může soudce udělit i nepodmíněný trest vězení," dodává Vávra.

Novinář pronásledující politika?

Ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková, která úpravu trestního zákoníku podporuje, je přesvědčena, že současné české právo nahlíží na nebezpečné pronásledování jen jako na sérii přestupků.

Oběť stalkingu a pak i oběť vraždy. Pětadvacetiletí žena zastřelená v Praze - Štěrboholích.
Oběť stalkingu a pak i oběť vraždy. Pětadvacetiletí žena zastřelená v Praze - Štěrboholích. | Foto: Aktuálně.cz

"Je to ale tak nebezpečný fenomén, že si zaslouží speciální úpravu. Myslím, že se ji ve sněmovně podaří prosadit," domnívá se Stehlíková.

Trestní soudce Vávra má za to, že nový paragraf nemusí pro oběti znamenat pomoc. "Čím detailnější je trestní zákon, tím je složitější podle něj odsoudit konkrétní čin. Je jednoduše snazší se trestu vyhnout," říká.

Naopak se bojí zneužití. "Může to být ideální zbraň třeba proti bulvárním novinářům, nebo i proti investigativcům, kteří budou chtít něco odhalit. Jaký je rozdíl mezi nimi a žárlivou exmanželkou, která vás pronásleduje?" ptá se soudce.

Dále čtěte:
Ubývá domácího násilí? Praha má méně vykázaných lidí
Ať je pronásledování trestným činem, žádá Stehlíková

 

Právě se děje

Další zprávy