Praha - Nespokojenost s politiky ventilují lidé nezájmem, nebo změnou preferencí. A nezáleží přitom na tom, zda jde o voliče ODS, nebo ČSSD.
Nahlédnout za oponu volebních preferencí umožnil deníku Aktuálně.cz průzkum, který pro něj exkluzivně vypracovala Univerzita Palackého v Olomouci.
Podrobná data, která jsou k dispozici, vysvětlují, proč výzkumníci veřejného mínění předpovídají krajské volby tak skepticky a mnohoznačně.
Lidé obeznámení s detaily dosud zveřejněných průzkumů netají obavy, že volby mohou potvrdit rezignaci občanů a že proti politickému marasmu budou hlasovat svou neúčastí. "O dalším vývoji politiky rozhodne náhoda a to, jak se určitá skupina lidí vyspí," řekl jeden z nich.
Co tím myslí prakticky? Detailní průzkum ukazuje, že lidé jsou z politiků zklamáni do té míry, že žádná strana nemůže spoléhat ani na skalní voliče. Všechno rozhodne předvolební marketing, který má na poslední chvíli vyburcovat lidi k návštěvě volebních místností.
Klid jen na jižní Moravě
Ze tří velkých krajů je situace nejméně dramatická na jihu Moravy. Velké strany chce volit cca polovina z těch lidí, kteří je volili v červnu 2006, o něco lepší vyhlídky má přitom ČSSD.
ODS získá jen málo nových voličů, dodají pouze sedminu hlasů. Sociální demokraté mohou počítat skoro se třetinou nových hlasů. Kromě těch, kteří před dvěma lety nevolili, se k nim přiklánějí i dosavadní příznivci ODS a KDU-ČSL.
Model jižní Moravy je srozumitelný - lidé nejsou spokojeni s vládou, a tak dají hlasy největší opoziční straně. I když ČSSD na druhé straně voliči ubývají, může to být nezájmem o druhořadé volby.
ODS a ČSSD: výměna voličů
Ovšem předvolební krajina je mnohem dramatičtější v Moravskoslezském a Středočeském kraji. Velké strany si tam dokáží udržet nejvýše třetinu voličů z roku 2006. Další třetina k volbám vůbec nechce a zbylí lidé se řadí do kategorie protestních voličů, protože vyhrožují, že dají hlas úplně jiné straně, než před dvěma lety.
Voliči ODS nejčastěji přecházejí k ČSSD a KSČM. Bývalí příznivci sociální demokracie obvykle nevědí, pro koho se rozhodnout, i když volit chtějí. Pokud se rozhodnou, pak obvykle pro ODS.
Sociální demokraté se mohou, stejně jako na jižní Moravě, nejvíce těšit na příliv někdejších hlasů ODS a KDU-ČSL, ve středních Čechách navíc i na některé komunisty. Občanští demokraté musejí spoléhat jen na někdejší voliče ČSSD.
Šance pro komunisty
Nevýhodou takových přesunů je z pohledu obou stran fakt, že se jedná o značně nejisté hlasy. Sociální demokraté už v krajských volbách zažili, že voliči výzkumníkům leccos naslibují, nakonec ale zůstanou doma.
Tentokrát hrozí stejné nebezpečí také občanským demokratům. Pokud by nakonec přišli jen ti voliči, kteří pro ODS i ČSSD hlasovali předloni v červnu a zároveň výzkumníkům slíbili, že přijdou i letos, vyhrála by sociální demokracie podle očekávání na Moravě a občanští demokraté v Čechách.
Náskok velkých před menšími stranami by se ale snížil a do pořadí na prvních dvou místech by ve Středočeském a Moravskoslezském kraji i letos promluvili komunisté, kterým hlasy slibuje polovina voličů z roku 2006. Podobnou roli může na jižní Moravě sehrát KDU-ČSL, které pomáhá populární tvář hejtmana Stanislava Juránka.