Většina stran nemyslí na nízké mzdy matek, neřeší ani otce na rodičovské dovolené, ukázala studie

Tomáš Maca Tomáš Maca
14. 10. 2017 20:50
Češky mají po návratu z mateřské dovolené daleko nižší mzdy než muži. Většina stran, které kandidují do Poslanecké sněmovny, na to však ve svých volebních programech zapomíná. Zároveň opomíjí podporovat aktivní otcovskou péči o dítě. Poukázala na to studie think-tanku IDEA, která se zabývala programy dvanácti politických uskupení. Politici se naopak zaměřují na témata mateřských školek či sociálních dávek.
Foto: Jan Langer

Praha - Rozdíly ve mzdách mužů a žen, zaměstnávání matek s dětmi nebo podporu mužů na rodičovské dovolené většina stran kandidujících do Poslanecké sněmovny ve svých programech neřeší. Vyplývá to ze studie, kterou 12. října vydal think-tank IDEA fungující při Národohospodářském ústavu Akademie věd. Ekonomové se v ní zaměřili na rodinnou politiku dvanáctky stran, které vedou předvolební průzkumy.

"Češky si vybírají jednu z nejdelších rodičovských dovolených a ženy s pracujícími manžely čelí velmi vysokým efektivním daňovým sazbám. Po návratu na trh práce pak mají mnohem nižší mzdy než muži," řekla autorka studie Klára Kalíšková. Problému rozdílných platů se však věnují jen komunisté a zelení.

Snížení efektivního zdanění žen, které by matkám pomohlo při návratu na trh práce, navrhují Realisté, Strana zelených a TOP 09. Oproti tomu ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a SPO hodlají daňovou zátěž snížit jen u prvních vydělávajících v rodinách, kterými bývají většinou muži. Nějaký typ daňových úlev plánují až na piráty a svobodné všechny strany, přestože Česko dává na daňové úlevy v porovnání se zbytkem Evropské unie druhý nejvyšší podíl výdajů.

O částečných pracovních úvazcích, pružné pracovní době, sdílených pracovních místech nebo práci z domova mluví lidovci, komunisté, Realisté, zelení i TOP 09 - zaměstnance s flexibilními či zkrácenými úvazky by tyto strany rády daňově zvýhodnily. Nabídka částečných pracovních úvazků v Česku patří nyní ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie k nejnižším.

Většina zkoumaných programů úplně opomíjí téma zapojení otců do péče o dítě. Z celkového počtu lidí na rodičovské dovolené v Česku muži tvoří pouze dvě procenta, což je pod evropským průměrem, který činí deset procent. "Pouze zelení zapojení obou rodičů do výchovy podporují jako jeden z hlavních úkolů rodinné politiky. Chtějí ho dosáhnout pomocí finančního zvýhodnění střídání na rodičovské dovolené, podporou aktivního otcovství a zavedením otcovské dovolené. TOP 09 naopak odmítá, aby se rodiče během rodičovské dovolené povinně střídali," uvedla Kalíšková.

Kromě KDU-ČSL a pirátů si naopak všech dvanáct předvolebních favoritů všímá nedostatku mateřských školek a dalších služeb pro předškolní děti. "S výjimkou zelených ale žádná strana nemluví o tom, kdo rozšíření kapacit školek zaplatí a pro jak staré děti by měla být péče zajištěna," zdůraznila Kalíšková. Za ideální způsob péče strany považují mikrojesle (ČSSD, zelení, Realisté), jesle (komunisté, SPO), dětské skupiny (TOP 09, zelení) nebo agentury na hlídání dětí (Realisté).

Strany prosazují také změny sociálních dávek. ANO, ODS, svobodní a TOP 09 chtějí zabránit jejich zneužívání. Sociální demokraté slibují nárok na vyšší porodné a přídavky na děti, SPO hodlá zavést zhodnocení dětských přídavků podle inflace a zelení požadují plošný nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevázaný na nemocenské pojištění.

Natočili jsme pro vás rozhovory s třiceti lídry stran kandidujích ve volbách do sněmovny. Deset hodin volebního vysílání DVTV. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 44 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy