EU chce po výjimce záruku, že Klaus Lisabon podepíše

Zahraničí Zahraničí
26. 10. 2009 19:10
Novinářům to řekla švédská ministryně pro evropské záležitosti.
Václav Klaus na dnešní tiskové konferenci.
Václav Klaus na dnešní tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Budapešť - Český prezident Václav Klaus nedal vládě garanci, že po vyjednání výjimky z listiny základních práv EU, kterou požaduje, podepíše Lisabonskou smlouvu. Nyní ale po něm chce garanci také Evropská unie.

Pokud chce Česko získat výjimku pak je třeba, aby Praha dala EU garance, že pak prezident Lisabonskou smlouvu . V Lucemburku to dnes po jednání evropských ministrů řekla švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová.

"Na to, abychom udělali jakýkoli ústupek, musíme mít garance, že podepíše," řekla podle agentury ČTK švédská ministryně.

Výjimkou týkající se zamezení možných budoucích majetkových nároků sudetských Němců podmiňuje Klaus ratifikaci Lisabonské smlouvy. Ale zatím neslíbil, že smlouvu skutečně podepíše.

Český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle po dnešním jednání ministrů zahraničí členských zemí EU v Lucemburku řekl, že  Benešovy dekrety nebudou v české výjimce k Lisabonské smlouvě výslovně zmíněny.

Štefan Füle.
Štefan Füle. | Foto: Ludvík Hradilek
 

Mluvčí českého prezidenta Radim Ochvat už v pátek sdělil, že Klaus už obdržel návrh švédského premiéra Frederika Reinfeldta, který je odpovědí na jeho požadavek související s ratifikací Lisabonské smlouvy. "Tento návrh odpovídá představě prezidenta a je možné s ním dále pracovat," řekl Ochvat.

Požadavek Václava Klause na výjimku ovšem se nelíbí Maďarsku. Obzvláště poté, co výjimku začalo pro sebe žádat také Slovensko.

Maďarský ministr zahraničí dnes v rozhovoru pro on-line deník hiszerzo.hr řekl, že Budapešť s udělením výjimky Praze a Bratislavě na poslední chvíli nesouhlasí.

Foto: Aktuálně.cz
 

"Klausovým cílem je za každou cenu blokovat Lisabonskou smlouvu. Používá k tomu citlivé téma, Benešovy dekrety. Otevírá tím otázky, jejichž znovunastolování není v zájmu nikoho," řekl šéf maďarské diplomacie Péter Balasz.

Lisabonská smlouva podle něj s Benešovými dekrety nemá nic společného. Ministr však jednoznačně neřekl, zda se jeho vláda chystá na nadcházejícím summitu EU udělení výjimky Česku, případně i Slovensku, zablokovat.

Benešovy dekrety po druhé světové válce vedly ke zkonfiskování majetku nejen československých Němců, ale také některých Maďarů.

Česko je poslední zemí, které ještě Lisabonskou smlouvu neratifikovalo. Maďarsko tak učinilo už loni. V Maďarsku nyní stejně jako v České republice vládne úřednická vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy