Velký přehled: Rozsudek za 197 dnů, ale i velké rozdíly v krajích. Tak pracují české soudy

Marek Pokorný Marek Pokorný
17. 7. 2017 9:01
Velkou statistiku práce soudů za poslední roky vypracovalo ministerstvo spravedlnosti. Vyplývá z ní, že například civilní soudy zrychlily svoji práci o třetinu a prvoinstančního rozsudku se dočkáte v průměru za 197 dnů. "To je vůbec nejkratší doba za posledních deset let," uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ze statistiky ale vyplývá také to, že stále přetrvávají chronické problémy především na severu Čech, kdy například v Chomutově průměrná délka civilního řízení přesahuje 800 dnů, a je tak čtyřikrát delší, než je průměr celé republiky. Podívejte se v naší velké grafice, jak české soudy pracují.
Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Rychlost trestního řízení krajských soudů

Trestní věci, které dostanou v prvním stupni na stůl krajské soudy, se řeší výrazně déle. A oproti jiným typům řízení jejich délka výrazně neklesá. Loni činila v průměru (opět očištěno o extrémy) 8 měsíců, tedy o pět měsíců déle než u okresních soudů. Je to především tím, že se k nim dostávají výrazně složitější věci - nejčastější jsou drogové delikty, další jsou podle počtu závažné podvody s velkou škodou či krácení daní a povinných odvodů. Zde má překvapivě nelichotivé prvenství Krajský soud v Českých Budějovicích s průměrnou délkou soudního řízení 420 dnů. A deset procent případů řešil soud více než 1481 dnů od podání obžaloby, tedy přes čtyři roky. Naopak Krajský soud v Praze zvládá vydat rozsudek v průměru za 101 dnů. Má ovšem současně několik velmi dlouhých případů, takže deset procent z nich trvá 1391 dní. Mezi ty déle trvající se brzy zařadí korupční případ Davida Ratha - 7. srpna uplynou 4 roky ode dne, kdy státní zástupce Petr Jirát podal obžalobu.

Vezmeme-li délku řízení podle trestných činů, nejdéle trvá odsoudit krácení daní - průměrná délka řízení je 459 dní, u podvodu je to 386 dní. Naopak vydání rozsudku pro vraždu soudy zvládnou v průměru za 70 dní. Ze statistiky ovšem také vyplývá, že narůstá počet nedodělků - soudy již pátým rokem ukončí méně případů, než kolik jim přijde na stůl. Zatímco v roce 2011 měly 614 nedodělků, loni jich bylo již 754. Loni krajské soudy dostaly 1248 obžalob, ale verdiktů vynesly 1232.

 

Právě se děje

Další zprávy