Praha - Výkonný výbor KSČM doporučil svým poslancům při středečním jednání o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) hlasovat proti. Menšinový kabinet ANO by tak ve sněmovně kromě vládního hnutí neměla podle dosavadních vyjádření podpořit hlasy či alespoň odchodem ze sálu žádná z ostatních osmi stran. Komunisté jako jediní o toleranci vlády dosud uvažovali. Tomio Okamura (SPD) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem potvrdil, že Babišovu vládu nepodpoří ani SPD.
Kabinet v úterý definitivně schválil své programové prohlášení, kterým chtěl Babiš ostatní strany o podpoře přesvědčit. Oproti původní verzi v programovém prohlášení vláda počítá například se zákonem o všeobecném referendu, který patřil mezi jeden z požadavků KSČM pro toleranci vlády. Komunisté hned po volbách jako další své požadavky zmiňovali například trvalé zvyšování minimální mzdy či ochranu přírodního bohatství.
Předseda KSČM Vojtěch Filip měl v prosinci k původnímu návrhu programového prohlášení výhrady. Shodu našly podle něj KSČM s ANO především u ochrany přírodního bohatství. Komunisté dosud připouštěli pouze možnou toleranci vlády, její přímou podporu podle Filipa vylučují některé zásadní rozdíly, mimo jiné v bezpečnostní oblasti.
Menšinovou vládu nepodpoří ani poslanci Pirátské strany. Poslanci se na tom jednomyslně shodli na schůzi klubu. "Poslanecký klub se právě jednomyslně usnesl, že zítra (ve středu) bude hlasovat proti vyslovení důvěry vládě," oznámili Piráti na twitterovém účtu.
Šéf SPD Tomio Okamura má výhrady k personálnímu obsazení kabinetu i k některým programovým otázkám. Kritizuje také skutečnost, že ANO nenabídlo SPD účast ve vládě. Vláda podle něj neprosazuje program SPD. Okamurovi navíc vadí výroky některých ministrů, kteří jeho hnutí označili za fašistické uskupení. Udělali to podle něj ministryně obrany Karla Šlechtová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Babiš už v pondělí prohlásil, že počítá s tím, že vláda ve středu důvěru nedostane. "Za nás předpokládáme, že důvěru nezískáme," uvedl. Na vině jsou podle něj představitelé dalších stran, kteří podle něj odmítli s ANO jednat. Menšinová vláda je podle Babiše příležitostí, "aby byl kabinet akceschopnější a byl potlačen nesmyslný a škodlivý resortismus". Ostatní strany naopak vyčítají neochotu jednat Babišovi.