Praha - Ve znečištěných oblastech Ostravska, kde jsou pravidelně a dlouhodobě překračovány imisní limity v ovzduší, umírají lidé podle aktuálních vědeckých poznatků dříve, než je to obvyklé v České republice.
Rozdíl je dokonce i mezi "špinavými" a "čistšími" regiony Moravskoslezského kraje.
"Muži mají střední délku života v posledních pěti letech ve 'znečištěné' oblasti přibližně o 17, v 'čistší' oblasti o 13 měsíců kratší než v České republice," uvádí se ve studii, na níž se podílelo šest expertů z Ústavu experimentální medicíny a Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem a jejíž závěry má Aktuálně.cz k dispozici.
Lépe jsou na tom ženy, jejichž střední délka života je ve "znečištěné" oblasti Moravskoslezského kraje v posledních pěti letech přibližně o 5 měsíců kratší a v "čistším" regionu dokonce jen o 2 měsíce.
Do oblasti s vyšším znečištěním zahrnul tým okolo Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny okresy Opava, Karviná a Frýdek-Místech. Čistšími okresy jsou Opava, Bruntál a Nový Jičín. Výzkum o úmrtnosti je součástí dlouhodobého projektu, jehož cílem je zjistit, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje zdravotní stav obyvatel Ostravska.
V pánevních oblastech se umírá ještě dřív
Ještě hůře než Ostravsko jsou na tom s délkou života pánevní oblasti Ústeckého kraje. "Oproti České republice je střední délka života u mužů kratší asi o 2 roky, u žen o více než rok a půl," uvedli vědci ve své zprávě.
Radim Šrám to vysvětluje tím, že vysoké koncentrace škodlivin, kterým byli vystaveni obyvateré severozápadních Čech především v minulosti, se i po zlepšení stále projevuje na zdraví lidí.
Více úmrtí na nádory
Vědci slevovali vývoj úmrtnosti na Ostravsku v letech 1997 až 2008, kdy měly k dispozici údaje o znečištění ovzduší prachovými částicemi.
"Úmrtnost způsobená zhoubnými nádory a respiračními chorobami je ve 'znečištěné' oblasti Moravskoslezského kraje u obou pohlaví významně vyšší ve srovnání s oblastí 'čistší' a také významně vyšší než v České republice," uvádí se ve zprávě.
Podle vědců na tom má podíl právě špinavý vzduch. "Střední délka života se sice trvale prodlužuje, ale je zásadně kratší v lokalitách s vyšší úrovní znečištění ovzduší," upozorňili odborníci.
Více žen kouří a hned přibylo rakoviny
Ve zprávě se upozorňuje, že kromě znečištěného ovzduší s do úmrtnosti promítají i další faktory, především životní styl nebo úroveň lékařské péče. Tím si vědci vysvětlují i to, že ve "znečištěném" regionu Moravskoslezského kraje je méně úmrtí na kardiovaskulární choroby než v "čistších" okresech.
"Úmrtnost způsobená všemi zhoubnými nádory přibližně až do roku 2004 stoupá u mužů i žen, a pak až do konce sledovaného období u obou pohlaví klesá. Domníváme se, že příznivý vývoj je do značné míry způsoben pokroky v prevenci, diagnostice a především v terapii některých skupin zhoubných nádorů," uvádí se rovněž ve studii.
Experti upozornili, že v některých sledovaných oblastech v posledních letech výrazně přibylo úmrtí žen na rakovinu plic a dýchacího ústrojí, což dávají do souvislosti s tím, že přibývá žen-kuřaček.