Při výbuchu munice v Libavé zemřel jeden voják, Černochová vyloučila sabotáž

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2024 17:40
Jeden voják zemřel na místě pondělního výbuchu munice ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Osm lidí je zraněných, mezi nimi sedm vojáků a jeden občanský zaměstnanec. Ministryně obrany Jana Černochová vyloučila možnou sabotáž, podle ní šlo pouze o nešťastnou náhodu.
Foto: Ministerstvo obrany

Munice vybuchla při plánovaném výcviku pyrotechniků, všichni byli příslušníky Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí. Událost vyšetřuje Vojenská policie. Blízcí zraněných a zemřelého vojáka byli podle mluvčího o nešťastné události vyrozuměni. Na místě zasahuje Hasičský záchranný sbor, zamířila tam také ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která vyloučila sabotáž, jde podle ní o tragickou událost, která stala ve chvíli, kdy vojáci munici likvidovali. 

Zranění byli převezeni do Fakultní nemocnice v Olomouci a do Vojenské nemocnice Olomouc, kde je navštívila ministryně obrany. Dva vojáci přepraveni letecky do fakultní nemocnice utrpěli středně těžká poranění. Ostatní zranění jsou ve Vojenské nemocnici Olomouc, řekl její mluvčí  Adam Fritscher.

Černochová v prohlášení na sociální síti X označila výbuch za tragickou událost, jejíž příčina "je a bude předmětem vyšetřování". Ministryně míří na místo výbuchu, aby se bezprostředně seznámila s jeho následky a poděkovala záchranným složkám za profesionální zásah.

Také premiér Petr Fiala (ODS) před odletem do Bruselu označil výbuch za tragickou událost. Vyjádřil soustrast pozůstalým a popřál rychlé uzdravení všem zraněným. "Zpráva o úmrtí českého vojáka mne zasáhla, mé myšlenky jsou s jeho rodinou. Upřímnou soustrast. Zraněným kolegům přeji brzké uzdravení bez trvalých následků," uvedla na síti X předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle mluvčího nemocnice jsou dva zranění, kteří byli transportováni letecky, již v péči lékařů. "Neznáme v tuto chvíli ještě míru jejich poranění, procházejí prvotními vyšetřeními, včetně CT vyšetření. Dva jsou k nám transportováni sanitkou," uvedl mluvčí Fritscher. Přijetí čtyř zraněných vojáků Vojenskou nemocnicí Olomouc se redakci nepodařilo potvrdit kvůli nepřítomnosti ředitele nemocnice. Do vojenského prostoru

Na místě zasahovala olomoucká krajská záchranná služba, podle její mluvčí Lucie Mikiskové k události dorazily dvě posádky z Olomouce a vypomáhala také letecká záchranná služba z jiného kraje.

Výbuch nastal krátce po 11:00 v prostoru trhací jámy Čermná ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Podle informací ze stránek Vojenského újezdu Libavá bylo na dnešek naplánováno ve vojenském prostoru cvičení, omezen je provoz na přístupových komunikacích a nahlášena je i zvýšená hlučnost a průjezd okolními obcemi.

V minulosti například v červenci 2021 utrpěli zranění dva vojáci při sanaci bývalého vojenského prostoru Brdy, kteří čistili od munice bývalou pěchotní střelnici Kolvín. Při manipulaci ale jedna střela vybuchla. Těžce zraněný voják po dvou týdnech podlehl zraněním, explozi přežil pyrotechnik ze ženijního pluku v Bechyni, který později před soudem čelil obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti a hrozilo mu až pětileté vězení. Obžaloba ho vinila z toho, že jako hlavní pyrotechnik nesprávně identifikoval nalezenou dělostřeleckou munici jako náhradní a při manipulaci s ní porušil předpisy.

Pyrotechnik s mnohaletou praxí u armády, včetně účasti na zahraničních misích v Afghánistánu, ale u soudu uvedl, že na skládku nechal přemístit jen nalezenou dělostřeleckou munici bez výbušniny. Výbuch vysvětloval tím, že zraněný voják zřejmě našel ještě jinou střelu, nikomu to ale neohlásil a střelu se sám snažil demontovat. Ta ale explodovala. Soudy pyrotechnika osvobodily.

 

Právě se děje

Další zprávy