Policie na síti X uvedla, že ani po prohlédnutí kamerových záznamů nezjistila, kdo papírek, kde měla být droga, donesl na toaletu. Současně se ale zabývá i tím, jak se informace o nálezu dostala do médií, protože policisté jsou vázáni mlčenlivostí.
Příslušné orgány sněmovny standardně informujeme o všech mimořádných událostech, které mají vztah k přímému ohrožení bezpečnosti, což nebyl tento případ. O pravidlech vyrozumívání však budeme s vedením sněmovny znovu jednat.
— Policie ČR (@PolicieCZ) May 29, 2024
Policie uvedla, že standardně informuje příslušné orgány sněmovny o všech mimořádných událostech, které mají vztah k přímému ohrožení bezpečnosti. To ale podle ní nebyl tento případ.
"Můžeme potvrdit, že příslušníci Ochranné služby PČR ve vámi zmiňovaném období na jedné z toalet Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR objevili, na základě své vlastní činnosti a monitoringu dění v tomto chráněném objektu, prázdný papírek, který zajistili. Následným zkoumáním zjistili, že mohl obsahovat omamnou a psychotropní látku," sdělil serveru mluvčí ochranné služby.
Případ se podle Seznam Zpráv stal na přelomu loňského a předloňského roku, kdy opozice zahájila obstrukce, takže například v lednu 2023 kvůli hlasování o důvěře vlády museli poslanci ve sněmovně trávit celou noc.
Ochrance, jejíž kancelář sousedí s pánskou toaletou, bylo podle serveru podezřelé, že se zpoza stěny několikrát za noc ozývalo podezřelé klepání. Na splachovacím zařízení jednoho ze záchodů pak policisté našli papírek s bílým práškem. Následný test ukázal na kokain, píše web.
Ochranka poté vše sepsala do oficiálního záznamu a vložila do interního informačního systému. Mluvčí dodal, že od té doby nic podobného ochranná služba ve sněmovně nezaznamenala.
Toaleta, na níž ochranka kokain nalezla, leží nedaleko kanceláře předsedkyně sněmovny, o incidentu nevěděla. "Tyto věci řeší ochranná služba, jsou úplně mimo jakoukoliv mou pravomoc a nemám a neměla jsem o nich ani žádné informace," napsala serveru Pekarová Adamová.
Dodala zároveň, že případ nechce zlehčovat, a proto se obrátí na kancléře sněmovny, aby zjistil podrobnosti.
Stopy kokainu se v minulosti objevily například i v Evropském parlamentu. Reportéři jedné z předních německých televizních stanic odebrali v roce 2005 na toaletách a v dalších veřejných prostorách budov parlamentu 46 vzorků, u 41 z nich byl test na kokain pozitivní, napsal server BBC. A podobný výzkum provedla televize dříve i v německém parlamentu s velmi podobnými výsledky.