Praha - Tuzemští včelaři získají v následujících třech letech z evropských fondů a státního rozpočtu více než 230 milionů korun. Nařízení, které finance zprostředkuje, ve středu schválila vláda.
Pro letošek je v rozpočtu v plánu čerpání 34,75 milionu korun. Nařízení počítá pro příští rok s 37,5 milionu korun, pro rok 2015 s 38,75 milionu a pro rok 2016 s 39,75 milionu korun. Stejnou částku má včelařům vždy dát i EU.
I když počet včelařů v České republice mírně roste, stavy včelstev se dlouhodobě snižují u nás i ve světě. Oproti světovým statistikám si ale Česká republika vede velmi dobře.
Včely jsou nenahraditelnými opylovači
"Česká republika patří mezi nejvíce zavčelenou zemi v Evropě. Na kilometr čtvereční připadá 6,7 včelstev, zatímco průměr EU je o více než polovinu nižší; 3,1 včelstev. Díky převažujícím malovčelařům je rozmístění včelstev navíc rovnoměrné," uvádí Petr Texl a Jan Vondrák z odborného časopisu pro včelaře Moderní včelař.
Včely mají nenahraditelný význam pro opylování rostlin a udržení stability ekosystémů.
Oproti ostatním hmyzím opylovačům mají podstatnou přednost, protože zimu přečkává celé včelstvo v počtu 10 000 až 15 000 jedinců.
Brzy na jaře je tak k dispozici velké množství opylovačů, zatímco nepočetní jedinci ostatních druhů opylovacího hmyzu teprve zakládají nové generace svého potomstva.
Počet včelařů roste, včelstev ale ubývá
Z materiálů Českého svazu včelařů vyplývá, že je v České republice přes 540 tisíc včelstev, o které se dohromady stará téměř 50 tisíc včelařů.
Počet včelařů v Česku loni meziročně vzrostl zhruba o tři stovky. Pokračuje tak pozitivní trend, který začal v roce 2009, když předchozích 20 let včelařů ubývalo. Jedním z důvodů opětovného zájmu o včelařství jsou podle včelařů právě dotace z EU i krajských rozpočtů.
Česká republika má také největší koncentraci včelařů na plochu. Na jednoho včelaře tedy připadá nejnižší počet obyvatel v EU.
Pro zájemce o koupi medu se tento fakt odráží především na cenách medu a možnosti výběru vlastního včelaře, od kterého med budou odebírat.
Český med nemá v zahraničí konkurenci
Ceny medu u nás patří k jedněm z nejnižších na světě, a to i přesto, že dlouhodobě stoupají. Zatímco v roce 2010 cena za kilogram medu začínala na 125 korunách, v červnu letošního roku je to 150 korun.
Naproti tomu kilogram švýcarského medu se na internetu nabízí za téměř 750 korun, ve velké Británii pak průměrně za 500.
"Koncentrace včelstev je u nás tak vysoká, že jí v podstatě jiné země ani nekonkurují. Takto vysoký stav včelstev a chovatelů způsobuje, že se med prodává hluboko pod cenou i v době, kdy je cenová krize medu ve světě," řekl Antonín Přidal z oddělení včelařství Mendelovy univerzity v Brně.