Mimořádnou cenu získala iniciativa Fridays for Future pořádající studentské stávky za klima a občanská platforma Limity jsme my, která usiluje o ukončení těžby a spalování fosilních paliv. Cenu uděluje Nadace Partnerství.
Dostál přivedl do bývalého výcvikového vojenského prostoru u Milovic a přírodní rezervace Pod Benáteckým vrchem zubry, divoké koně a pratury, kteří spásáním zajišťují vysokou biodiverzitu. Na nápad ho přivedlo zjištění, že absence velkých kopytníků může za vymírání motýlů. Dostál proto založil neziskovou společnost Česká krajina a v okolí Milovic uskutečnil celý projekt.
VIDEO Z ROKU 2017: Do rezervace u Benátek nad Jizerou přivezli další zubry. Vidět stádo se každému nepoštěstí
"Výsledky, které jsou za Daliborovou prací vidět, jsou obdivuhodné. Krajina v okolí Milovic je udržována pastvou těchto druhů a vypadá trochu jako africká savana. Právě díky tomuto způsobu péče o území, je bývalý vojenský prostor oázou s výskytem ohrožených druhů rostlin a živočichů," řekl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny Tomáš Růžička.
Po roce 1989 pomáhal Makásek rozvíjet skautské hnutí, ochranářské oddíly a nové orgány ochrany životního prostředí. Stál také u zrodu vyhlášení a značení hranic zvláště chráněných přírodních a krajinných území v roce 1992. "Ivan je příkladem velmi houževnatého člověka. Je přesvědčený nejen o důležitosti samotné ochrany životního prostředí, ale také o tom, že je téma třeba od mládí vštěpovat celé generaci, zejména mládeži, neokázalou a srozumitelnou formou," sdělil Makáskův přítel Martin Říha, který ho na cenu nominoval.
Za organizátory studentských stávek převzali výjimečnou cenu od poroty tiskový mluvčí Petr Doubravský a Marek Jankovský z české pobočky Fridays for Future. Mimořádnou cenu získala také platforma Limity jsme my, která žádá přechod na obnovitelné zdroje energie. Cenu převzali členové Josef Patočka a Anna Bromová.
Ocenění v podobě skleněné plastiky od výtvarníka Vladimíra Kleina uděluje nadace od roku 1996. Je s ním spojena finanční odměna 40 tisíc korun. Nominováno bylo 23 osobností.
Cena vznikla podle českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který patřil k protagonistům konceptu trvale udržitelného rozvoje. V roce 1995 Vavroušek tragicky zahynul se svou dcerou při zimním přechodu Vysokých Tater. Mezi laureáty patří filozof Erazim Kohák, exministři životního prostředí Bedřich Moldan, Ivan Dejmal a Martin Bursík nebo bývalý poslanec ČSSD a nynější ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.