Brno - Brněnský městský soud potvrdil podmínečné tresty a pokuty pro šestičlenné vedení zrušené Dělnické strany (DS). Soudkyně Šárka Schinzelová jej potrestala za extremistické výroky pronesené v roce 2009 na prvomájové demonstraci v Brně. DS pak zrušil Nejvyšší správní soud.
Vedení DS i s předsedou Tomášem Vandasem pak založilo Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS).
Podmínky od čtyř do osmi měsíců a pokuty od 20 do 30 tisíc korun udělila Schinzelová v kauze již loni v listopadu. Předseda současné DSSS Vandas dostal čtyři měsíce vězení s podmíněným odkladem na 20 měsíců a pokutu 25 tisíc korun.
Velmi podobné byly i ostatní tresty. Krajský soud v Brně ale verdikt později zrušil. Nařídil opětovné projednání kauzy s podrobným výslechem soudního znalce na extremismus Michala Mazla.
Neuvěřilo by ani sedmileté dítě
Znalec potvrdil, že výroky šestice byly krajně radikální, vyvolávaly rasovou nesnášenlivost a nepřímo byly spojeny s nacismem. Vandas a spol se podle jeho názoru svými výroky dotkl menšin žijících v České republice, zejména Romů, Vietnamců a přistěhovalců.
Představitelé DSSS odmítali dřívější Mazlův posudek, který analyzoval jejich projevy. Označili jej za zmatený a nelogický. S tím se ale soudkyně neztotožnila.
"Obžalovaní mírnili a zlehčovali své původní výroky, označovali je za alegorii, nadsázku a vtip," doplnila soudkyně. Připomněla, že Dělnická strana byla zrušena Nejvyšším správním soudem právě kvůli extremistickým postojům svého vedení i příznivců.
Zdůraznila, že argumenty, jimiž se obžalovaní hájili, by jim neuvěřilo "ani sedmileté dítě". Připomněla, že v nich odkazovali na nacistickou třetí říši a opěvovali "bílou Evropu".