Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) oznámila, že aktualizují doporučení k prevenci a postihování šikany, které mají školy nyní k dispozici.
"V tuto chvíli na ní pracujeme společně s Národním ústavem pro vzdělávání, Doplníme tam právní kroky, jaké lze podle správního nebo občanského řádu využít tak, aby řízení o vyloučení pachatele šikany postupovalo co nejrychleji," uvedla Valachová.
To je i odpovědí na stížnost Asociace učňovských zařízení, která poslal na ministerstvo dopis, v němž žádá zjednodušení vyloučení agresorů ze školy. nyní je to podle nich složité, nejdříve se musí oficiální cestou zahájit správní řízení.
"Ještě šest týdnů pak může problémový student chodit po škole, dál terorizovat spolužáky, učitele a mně se vysmívat, protože vyloučen už je a víc mu udělat nemůžu," popsal předseda Sdružení učňovských zařízení Karel Dvořák, co jim brání šikanu účinně řešit.
Ráda by také do škol poslala více psychologů, kteří by na správné fungování školy a mezilidských vztahů mohli dohlížet.
I já jsem chtěla ředitele průmyslovky vyloučit, říká ministryně
Středeční odvolání ředitele Střední průmyslové školy Na Třebešíně Františka Bártla hodnotí Valachová pozitivně. Za jeho působení zřejmě trojice žáků šikanovala jednu z učitelek, která později zemřela.
Pražská rada o něm na svém mimořádném zasedání rozhodla kvůli hrubé šikaně učitelky ze strany tří žáků, která se na této škole děla. Bártl skončí ve funkci v pátek. Od pondělka vedení školy převezme jeden z jeho současných zástupců Václav Jahoda, vyplývá z usnesení zveřejněném na webu magistrátu.
"Jsem ráda, že mimořádné zasedání rady toto vzalo na program a rozhodlo, jak rozhodlo. Koneckonců já jsem o to požádala a shodly jsme se na tom s paní primátorkou Adrianou Krnáčovou již před návštěvou školy Na Třebešíně," řekla dnes novinářům.
Od dočasného ředitele, který školu bude řídit do skončení konkurzu na nového ředitele, očekává především snahu o obnovení zdravých vztahů ve škole. "To je asi nejdůležitější pro učitele, žáky i rodiče," poznamenala ministryně.
Pětapadesátiletou učitelku ve střední průmyslové škole v Praze 10 zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. Byli za to v lednu potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela. Vedení školy trvá na tom, že šikana nebyla příčinou učitelčina úmrtí.