Liberec - Znáte průmyslovou zónu uprostřed níž je park, kam autobusy svážejí z města maminky s kočárky na projížďky? Lavičky a pískoviště mezi továrními halami? Přesně takový projekt vymysleli v Liberci.
Investorsko inženýrská společnost totiž získala průmyslovou zónu, ale nikdo si nevšiml, že uprostřed pozemků je stará skládka, na které se nedá stavět. Město proto rozhodlo, že se průmyslová zóna rozšíří na úkor zeleného pásu, který měl továrnu oddělit od obytné části. A skládka uprostřed zóny se stane parkem.
"Nic jiného na tomto místě dělat nejde, tak to tam aspoň upravíme," vysvětlil překvapivý projekt náměstek libereckého primátora Ivo Palouš z ČSSD. Zda se park v tomto místě osvědčí přitom sám nechce odhadovat. "Časem se ukáže, jestli ho budou liberečané využívat nebo ne," konstatoval Palouš.
V současnosti zpustlou louku chce osázet stromy, vytvořit zde cestičky pro pěší a cyklisty. Chodníky mají být lemované lavičkami a městská hromadná doprava by sem pak měla dovážet obyvatele libereckého centra. Ještě nedávno sem však zakazovaly vstup cedule varující před výbuchem.
Park má být tam, kde jsou lidé
Za absurdní považuje park v srdci průmyslové zóny liberecká opozice. "Je to nesmysl. Parky mají být tam, kde jsou lidé, a ne opačně," nesouhlasí s plány radnice liberecký zastupitel za Stranu zelených Jan Korytář. S jeho názorem se shoduje i jeho opoziční kolega Jiří Šolc ze sdružení SOS pro Liberec. "Těžko pojedou lidé na konečnou šmajdat po hromadě odpadků," dodal.
Nad rozhodnutím radnice kroutí hlavou i experti. "To rozhodně není normální. Park má být spojen s rekreací a nejlépe v přímém kontaktu s bydlením. Jen tak bude navštěvovaný a bezpečný," okomentoval záměr Jan Mužík z Ústavu urbanismu fakulty architektury ČVUT v Praze. "Jako veřejný městský park toto nemůže fungovat i proto, že bude závislý na městské dopravě," dodal.
Zastupitel Korytář tvrdí, že záměr vytvořit park místo skládky je pouhé alibi zakrývající závažnější problémy.
"Ukazuje to, že v Liberci neexistuje územní plánování a některé firmy si zde mohou dělat cokoli se jim zamane. Město místo toho, aby samo vyčleňovalo plochy pro podnikání, jedná opačně. Některé společnosti si už jsou rozhodnutím radnice tak jisté, že na ně ani nečekají," zdůraznil Korytář.
Dobrý partner magistrátu
Domněnky o diktátu firem do jisté míry potvrdil i sám náměstek primátora Palouš. "Společnost Investorsko inženýrská si zažádala o změnu územního plánu, a protože dotčené orgány státní správy souhlasily, nebyl důvod proč jejich žádost neschválit," uvedl Ivo Palouš. "Nemyslím si, že by tam měly být takové provozy, které by ohrožovaly okolí," dodal.
Lidem bydlícím na nové hranici průmyslové zóny však mohou brzy vyrůst před okny sklad, sídlo stavební firmy, autoopravna či garáže těžkých strojů. O kousek dál pak bude možné zbudovat i skutečnou továrnu, za kterou bude ukrytý park.
Společnost Investorsko inženýrská patří mezi časté partnery liberecké radnice. Investovala už starší průmyslovou zónu v Doubí. Tu se skládkou, který se má změnit v park získala od města bez výběrového řízení za stokorunu za metr čtvereční.
Liberecké městské radě tehdy stačilo, že má s Investorsko inženýrskou dobré zkušenosti, a že jí věří. Investorsko inženýrská je také součástí společnosti S group holding, kam patří i další známá liberecká firma Syner.